Keď sa v roku 1970 vo vtedajšej Smene písalo: "O slovenskom naivnom divadle z Radošiny, ktoré uchvátilo pozoruhodnou hrou S. Štepku Jááánošííík, iste ešte budeme počuť,“ koľko ľudí tomu naozaj verilo? A radošinci vtedy predsa so svojím predstavením Jááánošííík, Správa o hrdinovi precestovali Československo a získali nevídaný úspech. Scénické ukážky divadlo dokonca uviedlo aj v Rusku, USA, Kanade a Austrálii. Populárny divadelný autor Stanislav Štepka v tomto predstavení humorným spôsobom vyvrátil národné mýty o Jánošíkovi ako národnom hrdinovi a zobrazil ho ako smrteľníka, ktorý chce všetko iné, len nie stať sa hrdinom.

Od prvej premiéry v Klube mladých v Radošine, kde radošinci vystúpili pod názvom Slovenské naivné divadlo, sa im podarilo zopakovať si túto hru nespočetne, a tak so svojimi 501 reprízami držia divadelný rekord za najúspešnejšiu pôvodnú hru v histórii slovenského divadla. Derniéra bola odohraná o 16 rokov neskôr v Bratislave, aby sa Stanislav Štepka v roku miléniových osláv vrátil s Jááánošíííkom po tridsiatich rokoch opäť na scénu. Nové predstavenie má už od roku 2000 na konte 235 repríz a rozhodne ešte nepovedalo svoje posledné slovo.

Ako hovorí Stanislav Štepka, autor obidvoch hier: "Okrem pôvodného textu, ktorý v novej verzii uvádzame takmer bez zmeny, do nového Jááánošíííka (po tridsiatich rokoch) pribudli nové scény a piesne, iní herci, mladý dramaturg i režisér - a celkom nová a iná spoločenská situácia. Náš Jánošík a jeho družina sa prihovárajú iným divákom dvadsiateho prvého storočia. Myslím si, že humoru neubudlo.“ Najbližšie predstavenie bude v októbri, takže ak ste ho náhodou ešte nevideli, rýchlo utekajte na Škultétyho ulicu v Bratislave kúpiť si lístky.

NÁZOV: Jááánošííík, Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu
ROK UVEDENIA: 1970
LITERÁRNA PREDLOHA: Stanislav Štepka
TEXTY PIESNÍ: Stanislav Štepka
SCÉNOGRAFIA: Stanislav Štepka
RÉŽIA: Stanislav Štepka
AUTOR HUDBY: Milan Markovič
ÚČINKOVALI (v rôznych postavách): Oľga Májovská, Veronika Bazalová, Miroslav Siget, Milan Markovič, Stanislav Štepka, Jozef Sloboda, Katarína Kolníková, Jana Oľhová, Darina Porubjaková, Eugen Lištiak, Iveta Miffeková, Katarína Štepková, Ján Melkovič, Mária Daubnerová, Tamara Koričanská, Dušan Nágel, Pavel Schwarz, Miroslav Ivičič, Dušan Slávik, Daniela Vrbovská, Jana Gašparová, Maruška Mišenčíková, Milan Šago, Michal Rigáň, Stanislav Kalinec

NÁZOV: Jááánošííík (po tridsiatich rokoch), Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu
ROK UVEDENIA: 2000
AUTOR KABARETNEJ HRY: Stanislav Štepka
RÉŽIA: Jakub Nvota
ASISTENT RÉŽIE: Milan Šago
DRAMATURGIA: Jakub Nvota, Kamil Žiška
HUDBA: Kamil Žiška
TEXTY PIESNÍ: Stanislav Štepka
SCÉNA: Braňo Mihálik
KOSTÝMY: Zuzana Kyselicová
CHOREOGRAFIA: Ján Hromada
PRODUKCIA: Ladislav Hubáček
ÚČINKUJÚ:
Stanislav Štepka - otec, Jánošík senior
Lenka Barilíková, Maruška Nedomová, Madam II - mamička
Lujza Schrameková, Anna Vargová - Helena
František Rehák, Richard Felix - dráb, Samo
Soňa Norisová, Lucia Molnárová, Petra Molnárová, Lucia Lužinská - Anička, Madam I
Mojmír Caban - Jánošík, Vedúci
Csongor Kassai - Uhorčík
Marcela Vilhanová - speváčka
Milan Šago - Ošetrovateľ

zdroj: Radošinské naivné divadlo