06.12.2010, 00:00

Sme aj drahší, ale kvalitnejší, tvrdí Černický pre HN (video)

Rozhovor. Riaditeľ Kika pre SR a ČR Július Černický pre HN

S akými maržami pracujete?
Je to veľmi citlivá informácia. Je to rôzne, nie sme však ani mimoriadne vysoko, ani nízko, pracujeme s obvyklými maržami v nábytkovom biznise. Keby sme boli nízko, tak už tu nie sme. Peniaze nerastú na strome, a naši zamestnanci si to uvedomujú. Každý vie, koľko zarobí, je to o tom, ako sa ľudia snažia. Máme transparentný systém s takou kalkuláciou, aby bol biznis pre nás efektívny.

Ako vás vnímajú zákazníci v porovnaní s konkurenciou?
Strašne ma mrzí, že nás ľudia považujú za trochu drahý obchod. Vidno, že nemajú až taký prehľad v cenách. Odporučil by som im, aby si porovnali ceny konkurencie a nás, a asi by zmenili názor. Je pravda, že keď sa prechádzajú u nás, skôr im padne do oka niečo pekné a moderné, čo inde nevideli, a to má aj trošku odlišnú cenu. Ale základný sortiment, ktorý nájdete všade, je u nás za porovnateľnú, ak nie nižšiu cenu. To, čím sa chceme od konkurencie odlišovať, je ponuka kvalitatívne vyššieho sortimentu, ktorý má, samozrejme, aj vyššiu cenu. Veľmi nám záleží na tom, aby náš obchod vyzeral pekne. To je vlastná snaha a výsledok našich pracovníkov, chceme ľuďom priniesť nápady na bývanie. Ľudia by si od nás mali odniesť nejakú novú myšlienku, ako skvalitniť bývanie. Veríme, že v tom sme lepší ako konkurencia.

Riaditeľ Kika pre SR a ČR Július Černický. HN/P.Funtál

Pri nábytku sú bežné zľavy v desiatkach percent. Veria potom ľudia štandardným cenám?
Na rozdiel od konkurencie, my tie zľavy nemáme až tak často. Väčšinou sa to týka posledných zásob nejakého produktového radu, keď sa aj náš dodávateľ podieľa na tej zľave, alebo výpredaja našich zásob, aby sme urobili miesto novým produktom. Ale dlhodobo sa určite nehráme na takéto zľavy. Máme svojich desať percent, ktoré vieme oželieť v určitých dňoch. Tieto akcie sa nám opakujú a majú veľký úspech. Máme dobré produkty, ktoré majú dobré ceny v letákoch. No nie je to len o tom, že si my siahneme na maržu. Môžeme objednať celý kamión akciového tovaru, a tým sa nám výrazne znížia náklady na prepravu, znížia sa výrobné náklady, keď si dodávateľ objedná suroviny vo veľkom a podobne.

Je možné dohodnúť sa aj na bežných zľavách?
U nás to nie je až také bežné ako na Západe, napriek tomu sú možnosti. Najmä vtedy, keď potrebujeme dostať nábytok z obchodu von, prípadne je poškodený. No väčšinou sú naše ceny už také zaujímavé, a poviem rovno - tak na hrane, že ďalšia úprava je bolestivá pre celý obchod. "Len tak“ zľavy neposkytujeme.

Aký je rozdiel medzi zákazníkmi v Bratislave a Košiciach?
Ľudia v košickom regióne, samozrejme, nemajú toľko peňazí ako v hlavnom meste, a ani také potreby byť v kvalitnom prostredí. Možno, že to časom príde. Budem rád, ak sa situácia zmení k lepšiemu čo najskôr.

V čom sú teda rozdiely? Že v Bratislave "idú“ lepšie kuchyne a v Košiciach skrine či sedačky?
Paradoxne naopak. V Košiciach sú to skôr nákupy smerujúce do rodiny, a kuchyňa je miesto rodinného stretávania. Ide skôr o cenový štandard. Priemerný nákup je v Bratislave drahší ako v Košiciach. Aj keď je pravdivé príslovie, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacný nábytok. Zatiaľ to neplatí stopercentne, ale cítiť to.

Ako dnes vyzerá konkurenčný boj na trhu s nábytkom?
Čo sa týka obratu, sme dvojka. S tým, že Ikea síce uvažovala o expanzii do Košíc, ale rýchlo to ustalo. My okrem obchodov v Bratislave a Košiciach máme pripravené projekty, kde už záleží len na tom, či náš vyhliadnutý pozemok bude k dispozícii a za akých podmienok. Dosť nám spravili škrt cez rozpočet komunálne voľby. Celý proces sa zastavil a čaká sa, ako to dopadne. Naši rakúski majitelia sú z toho prekvapení, ale na Slovensku to pravdepodobne ešte dlho bude fungovať takto.

Kam teda plánujete expanziu?
Pripravujeme výstavbu obchodného domu v Poprade, a máme plány na ďalšie prevádzky v ďalších slovenských mestách. Počítame s turizmom, Tatry sa vzmáhajú a nastáva určitý kvalitatívny posun v segmente individuálneho bývania. Verím, že pomôžeme tomu, aby návštevníci mohli bývať vo Vysokých aj v Nízkych Tatrách v pekných privátoch s naším nábytkom.

Riaditeľ Kika pre SR a ČR Július Černický. HN/P.Funtál

Prečo by ľudia mali ísť nakupovať k vám?
Lebo sme najlepší (smiech). Projekt Kika je úplne odlišný od toho, čo ľudia u nás doteraz videli. Niektoré konkurenčné projekty vyzerali pred pár rokmi doslova ako šopa. Dnes sa nám kvalitou prostredia snažia viacerí konkurenti priblížiť, a to dokazuje, že náš projekt je životaschopný. Chceme dať ľuďom možnosť nazrieť do svojej obývačky, ako by asi mohla vyzerať. Máme vybudované prostredia, ako by to asi mohlo vyzerať v panelovom byte, alebo vo väčších priestoroch v rodinnom dome. Snažíme sa zachytávať európske trendy a čo najrýchlejšie ich prinášať slovenským zákazníkom. Máme špeciálny tím ľudí, ktorý chodí po medzinárodných veľtrhoch, na druhej strane počúvame aj našich zákazníkov. Tým sme podľa mňa trošku výnimoční oproti konkurencii, nevnucujeme ľuďom náš názor, ale riadime sa aj podľa toho, čo chcú oni.