02.05.2008, 00:00

Banky: Inde ako v banke pracovať nechcem

Šéfuje banke, ale zisk pre neho nie je prvoradý. Zatiaľ, keďže sa do komerčnej sféry chce raz vrátiť. Šéf Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Dušan Tomašec.

Seriál raňajok s riaditeľmi bánk uzatvárame netradične. S netradičným bankárom na mieste, ktoré - netradične - vyberal náš hosť. Bratislavský Hotel Matyšák je len niekoľko stoviek metrov od sídla štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Jej riaditeľ Dušan Tomašec je šéfom jediného nekomerčného peňažného domu, ktorý sme zaradili do seriálu, a vo Vínnej reštaurácii Hotela Matyšák rád obeduje. Dnes tam raňajky absolvoval po prvý raz.

Hotel je prispôsobený na vstup s invalidným vozíčkom, čo by malo byť štandardom, ale, žiaľ, vo väčšine reštaurácií a hotelov nie je. Parkovať sa dá na hotelovom parkovisku a do reštaurácie vojsť zadným vchodom a výťahom o jedno poschodie nižšie. Personál reštaurácie jedného z najvýznamnejších slovenských výrobcov vína sa však na druhej strane postaral o diskrétne prostredie v štýlovej pivnici lemovanej fľašami a údeninami visiacimi z vysokých stropov.

Bankár zo Žiliny
Dušan Tomašec si na raňajky privstal. Víkendy totiž trávi rodinou v Žiline a na pondelňajšie stretnutie preto vyrazil skoro ráno. "V pondelky obyčajne odchádzam do Bratislavy o šiestej ráno, dnes som odchod posunul o hodinu skôr," vysvetľuje bankár. Cestu z metropoly severného Slovenska do hlavného mesta absolvuje spravidla do dvoch hodín. Presný čas závisí od dopravnej situácie na diaľnici pred Bratislavou.

Doma sa cíti v Žiline. Okrem toho, že tam každý týždeň necháva manželku a dvoch synov, mu mesto imponuje najmä pokojnejším štýlom života. "Tu v Bratislave je tempo rýchlejšie," hovorí bankár, ktorý pred vymenovaním na čelo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky predvlani pôsobil v Žiline sídliacej v Dexia banke. Z Bratislavy sa na severné Slovensko pravidelne vracia každý piatok.

Viac vybaví pri obede
Hotel Matyšák otváral raňajkové menu výberom produktov z vlastnej mäsiarne vrátane domáceho proschuta. Dušan Tomašec pritom tvrdí, že odkedy je ženatý, dáva prednosť zdravým jedlám, najmä šalátom a cestovinám. Raňajky pokračovali benedikt vajíčkami a na záver prišiel dezert v podobe francúzskeho toastu. Tradične je podávaný s javorovým sirupom, ale na našu žiadosť ho výnimočne pripravili s čokoládou, ktorá patrí k bankárovým slabostiam.

Dušan Tomašec tvrdí, že na raňajkách si počas týždňa veľmi nepotrpí. Iné je to cez víkend, keď prvé jedlo pripravuje rodine on.
Pracovné obedy absolvuje spravidla s niektorým zo zástupcov ministerstva financií, ktoré je jediným akcionárom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. "V tomto som asi netradičným bankárom, keďže za akcionárom necestujem, ale prejdem cez cestu a som na ministerstve," hovorí s úsmevom. Priznáva však, že s vysokými ministerskými úradníkmi vybaví viac pri obede, keď má zaručené, že hodinu sa venujú len jemu. Táto stratégia mu, zdá sa, vychádza: ministerstvo v priebehu minulého roka dvakrát zvýšilo základné imanie banky.

[[{"type":"hn-image","fid":"45281","colorbox":"600x400","attributes":{"class":"left","width":"220","height":"416"}}]]

U2 je famózna kapela
Uvedomuje si, že Slovenská záručná a rozvojová banka patrí štátu a že po voľbách spravidla dochádza na vysokých postoch k personálnym výmenám, no pri svojej práci sa riadi obchodnými a nie politickými princípmi. Vie, že chce zostať pôsobiť v bankovom sektore a že väčšina bánk sídli v Bratislave. Na otázku, či sa nechce presťahovať do Bratislavy aj s rodinou, odpovedá najprv jednoznačným "nie"; neskôr, po niekoľkých minútach diskusie, pripúšťa, že s rodinou by o presťahovaní hovoril až vtedy, ak by ponuka na pracovné miesto v Bratislave bola zaujímavá a bola by ďalšou výzvou v jeho profesionálnom živote. V tomto smere má však na najbližšie roky jasno: "Celý môj život je spätý zo Žilinou, a tam som doma."

A ako trávi voľný čas? Ako bývalý basketbalista neodolá zápasu s bývalými spoluhráčmi. "Teraz som mal vynútenú prestávku, keďže som si na lyžovačke v Alpách zlomil zápästie," vysvetľuje. Na lyžovačke, tak ako na každej letnej dovolenke bol s rodinou a priateľmi, ktorým tiež robili spoločnosť manželky a deti. "Ak by som bol iba s rodinou, neoddýchol by som si tak dobre," smeje sa. Relaxom je pre neho aj chalupa. Má ju asi pätnásť minút od svojho žilinského domova, no tvrdí, že sa tam cíti "ako na kraji sveta{. Jazdí na VW Passat a z autorádia počúva najradšej U2. Ako darček sme mu preto vybrali antológiu tejto írskej kapely, o ktorej hovorí ako "famóznej", a záhradné kliešte na chalupu.

Vizitka Vínnej reštaurácie Hotela Matyšák
Adresa: Pražská 15, Bratislava
Otváracie hodiny: 7.00-10.00 raňajky, 11.30-22.00 obedy a večere
Kapacita: 75 miest
Fajčenie: len v samostatnom salóniku
Parkovanie: áno
Web: www.hotelmatysak.sk
Extra: dobová klenba z roku 1904, krb

Prečítajte si aj:
S komerčnými bankami nesúperíme

[[{"type":"hn-image","fid":"45253","attributes":{"class":"right","width":"220","height":"140"}}]]Rozhovor: Riaditeľ Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Dušan Tomašec pre HN:

Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) je špecifická finančná inštitúcia. Ako by ste charakterizovali vašu prítomnosť na slovenskom bankovom trhu?
SZRB je štandardná banková inštitúcia, ktorá má však oproti ostatným komerčným bankám určité špecifiká. Jedným z nich je, že SZRB je tu na podporu malého a stredného podnikania a rozvíjania určitého podnikateľského prostredia tak, aby sa niektoré podnikateľské zámery v rámci Slovenska dokázali naplniť. Ďalším rozdielom je, že naším primárnym cieľom nie je maximalizovať zisk, ale maximalizovať podporu projektov.

Celý článok >>