23.03.2012, 00:00

V Somálsku riskujú životy kvôli kultúre

V Somálsku sa umiera na kultúre. Po dvadsiatich rokoch napriek tomu otvorilo Národné divadlo.
Islamskí teroristi v Somálsku pravidelne útočia na kiná alebo športové štadióny, pretože kultúru a zábavu považujú za trestnú. Nielen preto je znovuotvorenie miestneho Národného divadla -- prvýkrát od času, čo v krajine pred dvadsiatimi rokmi vypukla občianska vojna -- významnou udalosťou.

Po dvadsiatich rokoch sa v somálskej metropole Mogadišo znovu otvorilo Národné divadlo. Hoci z hlavného mesta sa podarilo vytlačiť teroristickú skupinu al-Šabáb, jej členovia ďalej útočia napríklad na futbalové štadióny alebo kiná. Podľa somálskeho prezidenta Šarifa Šejch Ahmeda je "návrat kultúry do Mogadiše" významným krokom k stabilizácii krajiny.

Hralo sa o rodičoch
"Somálsko má literárnu tradíciu starú sedemsto rokov. Keď sa nám na ňu podarí nadviazať, bude to ďalší krôčik k mieru," povedal prezident Ahmed, ktorého vláde sa vlani v auguste podarilo vytlačiť islamistov z Mogadiša. Slávnostnému otvoreniu Národného divadla sa podľa BBC prizerala zhruba tisícka ľudí a pozostávalo z divadelnej hry (o tom, ako byť dobrými rodičmi), tradičnej hudby a výstupu komediantov.

Divadlo ako metafora
Išlo o jednu z prvých oficiálnych kultúrnych akcií v Mogadiše od roku 1990, keď sa hlavné mesto Somálska kvôli občianskej vojne stalo jednou z najnebezpečnejších zón v krajine. "Divadlo bolo deň odo dňa absolútne ničené, rovnako ako životy bežných Somálčanov," povedal Džabril Ibrahim Abdulla, šéf somálskeho think tanku, ktorý sa na znovuotvorení divadla podieľal. "Veľa ľudí dúfa, že keď sa podarí znovuvybudovať divadlo, môžu sa zlepšiť aj ich životy."

Somálsky premiér Abdiweli Mohamed Ali sa pri slávnostnom otvorení posťažoval, že v jeho mladosti bolo divadlo krajšie. Budovu by zo súčasného katastrofálneho stavu mal dostať "fundraiser", ktorému sľúbili podporu ministri aj miestne Centrum pre rozvoj a vedu.

Útoky ďalej pokračujú
Prvé predstavenie v somálskom Národnom divadle má reflektovať témy zmierenia a premeny Somálska v uplynulých dvoch dekádach. Ako však upozorňuje BBC, krajina má k naozajstnému mieru ešte ďaleko. Vzhľadom na mínometnú paľbu teroristov z al-Šabáb v nedeľu zomrelo šesť ľudí len pár sto metrov od Národného divadla. Agentúra AFP cituje slobodnú matku troch detí, ktorá býva neďaleko divadla: "Al-Šabáb útočí na futbalové štadióny a kiná. Prečo by mal ušetriť divadlo, kde bude sedieť niekoľko stoviek ľudí? Toto nie je vhodný čas na to, aby sme sa združovali na kultúrnych podujatiach."

A obávajú sa aj ďalší. "Bol by to dobrý nápad, keby vláda mohla garantovať bezpečnosť divadla. Takto sa môžeme ľahko stať terčom samovražedných atentátnikov," dodala ďalšia z návštevníčok.