29.06.2011, 00:00

Vyprovokoval ma vlastenecký zákon (video)

Autorka konceptu remixov hymny o využívaní štátnosti v umení Martina Slováková.

V súťaži Mladý obal bola tento rok téma národný znak v umení. Dnes je vernisáž najzaujímavejších prác. Slovenskému znaku v umení sa však venuje aj Martina Slováková, ktorá spolu s hudobníkmi vytvorila album remixov našej hymny. Zaujala.

Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu Slovenského národného remixu? 
Projekt vznikol ako moja bakalárska práca. Uzatváram tým dlhodobé pracovanie na téme štátnosti a vlastenectva. Začala som ho rozvíjať paralelne so spoločenskou diskusiou okolo vlasteneckého zákona. Tá diskusia okolo toho ma vyprovokovala k rôznym reakciám, pretože to bolo nedomyslené a dalo sa to rôznymi spôsobmi výtvarne stvárniť, napadnúť alebo spochybniť.

Bol tento remix súčasťou väčšieho celku?
V prvom rade je to koncept. V druhom je to multimediálne dielo, ktorého časťou sú aj remixy. Ale celé to dielo zahŕňa všetko, od vizuálnej identity až po prezentáciu. Vysielalo sa to vo verejnoprávnom rozhlase o polnoci. Aj táto forma umiestnenia do „verejného priestoru“ bola súčasťou konceptu.

Na prezentáciu projektu sa spojilo niekoľko umelcov, ktorí sa národnosti venujú v tvorbe.
Na spoluprácu som prizvala viacerých ľudí do pozície spoluautorov. Oslovila som profesionálov do hudobnej zložky a na tie ostatné veci som prizvala autorov, ktorí sa tejto problematike už venujú. Bola to Katka Cikorová zo značky Reddog, ktorá mi vyrobila logo a celý grafický dizajn. Potom to bol Puojd, ktorý sa v rámci svojich odevov venuje štátnosti. Pracuje s modifikovaným slovenským znakom. Aj samotná obhajoba bola performance, na ktorú som mala vytvorený špeciálny odev od Puojdu.

Čím je to, že mladí umelci využívajú národnú tematiku v tvorbe? Je to potreba reagovať?
Myslím si, že je tam potreba sa voči tomu ohradiť, pretože momentálne, ak sa niečo komunikuje na Slovensku ohľadne štátnych symbolov, tak sa to spája s ultrapravicou. To nesie negatívne konotácie a ľudia sa od toho dištancujú. Ale ukazuje sa, že nie je problém so štátnymi symbolmi ako takými, ale je problém s tým, akým spôsobom sú komunikované alebo ako sa s nimi narába.

Aké boli ohlasy na remix?
Spätnej väzby bolo veľa. Bola pozitívna. Samozrejme, objavila sa aj negatívna, ale na úrovni anonymných diskusií. Nie je to príjemné čítať, no je to tiež nejaký názor, ale úroveň podania tohto názoru ma nenúti ho nejako prijať alebo rešpektovať.

Koho ste projektom chceli osloviť?
Bolo to našité na úzku skupinu ľudí, ale našlo si to priaznivcov aj mimo tejto skupiny.

Vraj chcete vytvoriť 365 remixov na celý rok...
Určite budú aj ďalšie edície remixov, budú oslovovaní nejakí autori. Ten, možno utopistický cieľ, sa chcem pokúsim splniť.

Plánujete vydať aj fyzické cédečko?
Primárne to vyšlo na internete a netlačila som to, pretože by to bolo nákladné. Oficiálna dotlač pravdepodobne bude.

Ako reagovali slovenskí hudobníci na to, aby ti zremixovali hymnu?
Negatívne sa k tomu nikto nepostavil. Možno bolo pár ľudí, ktorí sa toho stránili, či to nie je protizákonné alebo protiústavné.

Boli ohlasy zo zahraničia?
Osobne som spätnú väzbu nemala žiadnu, Českú republiku nepočítam. Ale vyšli o tom nejaké články v maďarčine a angličtine.

Otázka národnosti, hranie hymny či používanie štátnych znakov nezaujíma len politikov, ale aj umelcov. V poslednom období sa objavuje niekoľko mladých umelcov, ktorí po tejto téme siahajú.
Martina Slováková vytvorila projekt, v ktorom predstavila remixy slovenskej hymny
Michaela Bednárová (odevná značka Puojd) využíva slovenský znak v rôznych variáciách
Reddog (dizajn obchod) – národné témy využil na tričkách

[[{"type":"hn-image","fid":"127422","attributes":{"width":"285","height":"406"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"127423","attributes":{"width":"285","height":"406"}}]]
                            Odevná značka Puojd využíva slovenský znak. Snímka: Puojd.sk

[[{"type":"hn-image","fid":"127428"}]]
               Martina Slováková s Slovenským národným remixom. Snímka: Petra Vlčková
[[{"type":"hn-image","fid":"127424"}]]
                                         Tričko od značky Reddog. Snímka: Reddog.sk