24.01.2013, 00:00

Test HN. Ultrabook Asus Taichi

Martin Lohnert, Pre-sales a Marketing Director, Soitron

Je to nočná mora pre nerozhodných. Ale atraktívna

Mohlo by sa zdať, že Asus Taichi je ideálnym hybridom pre ľudí, ktorí si nevedia vybrať medzi tabletom a notebookom. Po jeho používaní počas jedného pracovného dňa som presvedčený skôr o opaku -- pre nerozhodných môže byť nočnou morou. 
Taichi nie je vhodné porovnávať s tabletmi. Je väčší a hlavne ťažší ako súperi, čo je pochopiteľné, keďže má v sebe ďalší displej a plnohodnotný notebook. Pri práci s Taichi ako tabletom mi jeho hrúbka a váha čoskoro dosť prekážali.

Tachi je lepšie porovnávať s modernými notebookmi -- ultrabookmi. Používa sa príjemne, je rýchly, s dobrým displejom a klávesnicou. Za jeho dizajn sa rozhodne nebudete musieť hanbiť ani na stretnutí manažmentu, práve naopak -- netradičný hybrid vďaka dvom obrazovkám púta pozornosť a otvára konverzácie.

Taichi je nepochybne atraktívnou kombináciou, ktorá používateľovi dáva v každom momente na výber použitie tabletu alebo notebooku. A práve tu vidím kameň úrazu -- budete neustále skúšať. Bude sa PDF dokument lepšie čítať na vonkajšom displeji alebo na vnútornom (ktorý nie je dotykový)? A čo rýchla revízia e-mailov (tablet) alebo odpoveď kolegovi (notebook)? A kde bude lepšie surfovať na internete? Jednoducho, budete musieť spraviť denne tisíc ďalších rozhodnutí, ako Taichi práve použiť. A ak sa nerozhodujete ľahko, ani o ňom neuvažujte. 

Ak ste presvedčení, že väčšinu času potrebujete používať notebook a chceli by ste občas "zablúdiť" do sveta tabletov s Microsoft Windows 8, mali by ste o Asus Taichi určite pouvažovať.

Známka: 2-

Plusy: Zaujímavý notebook, ktorý púta dizajnom a dvojicou obrazoviek
Integrovaný tablet pre občasné použite

Mínusy: Nočná mora pre nerozhodných
Na nahradenie plnohodnotého tabletu má príliš vysokú hmotnosť a veľkosť


Michal Hrabovec, prezident spoločnosti Anasoft

Dve obrazovky prezentáciám nepomôžu

Tento hybrid ma na prvý pohľad zaujal variabilitou, ktorú poskytuje. Mierne sklamanie spôsobilo zistenie, že vnútorná obrazovka nie je dotyková. Pre mňa má mätúce ovládanie, musel som si zvyknúť inak ovládať tablet a inak notebook. Alebo som len nemal trpezlivosť zisťovať, ako na to. Napríklad pri používaní notebooku neviem, ako myšou nahradiť špecifické ovládanie dotykom, napríklad "pritiahnutie" bežiacich aplikácií z ľavej strany.

Pri rozmanitých možnostiach usporiadania som našiel polohu, ktorá mi nakoniec veľmi vyhovovala. Polovičné vyklopenie obrazovej časti vytvorilo príjemný uhol na pozeranie a ovládanie tabletovej obrazovky. Tiež mám dojem, že táto vonkajšia obrazovka má kvalitnejší obraz ako vnútorná. Pozeranie videa mi v tejto polohe znepríjemnilo iba hľadanie ovládania hlasitosti, je totiž zboku spodnej (klávesnicovej) časti.
Možnosť používať obidve obrazovky zapnuté, podľa reklamného videa vhodné na prezentačné účely, by som v praxi, myslím si, nepoužil. Je pre mňa prirodzenejšie pozerať sa s ďalšími na tú istú obrazovku z rovnakej strany, navyše, ak potrebujem niečo ukazovať gestami.

Známka: 2

Plusy: variabilita použitia, vysoký výkon
Mínusy: mätúce ovládanie, vyššia hmotnosť