25.07.2012, 00:00

Bryan Adams: Vás, Slovákov, poznám z olympiády (video)

Kanadský spevák, ktorého preslávil hit Everything I Do, vystúpi v sobotu u nás.

Celý svet vás dnes pozná najmä vďaka legendárnej balade Everything I Do (I Do It For You) z filmu Robin Hood z roku 1991, čo však pre vás samého znamená táto pieseň?
Nikto nemohol predvídať úspech tejto piesne. Ja osobne som však veľmi hrdý na to, že som sa mohol na nej podieľať. Netušil som, že z toho bude niečo také veľké, keď sme ju nahrávali. Bola to len ďalšia pieseň na albume. Klobúk dolu, skutočne, pred producentom Muttom Langeom, on je ten, ktorý to tam videl ako vôbec prvý.

Bolo to pred viac ako 20 rokmi, dnes však už máte na konte neuveriteľné množstvo ocenení. Cítite to preto aj ako väčšiu zodpovednosť?
Nie, nie, žiadna zodpovednosť. Hudba je pre mňa jednoducho viac zábava. Hráme radi našu hudbu, vychutnávame si živé vystúpenia a robíme tým istým úžasným spôsobom, ako sme to urobili aj pred rokmi.

A baví vás to aj po toľkých rokoch na scéne?
Neviem doparoma, čo iné by som robil (smiech).Váš otec bol v armáde a potom pôsobil ako diplomat, takže ste v detstve často cestovali po celom svete. Ovplyvnilo to vás a vaše hudobné myslenie?

Vôbec neviem, či to bolo dobré alebo zlé, proste to tak nejako bolo. Spomínam si však, ako sme žili vo Viedni, bolo to divné, tmavé a studené miesto, keď sme tam boli, navyše moja mama bola v tom čase chorá, mala zápal pľúc. Spomínam si na ľudí schovávajúcich sa za klobúky, na cukrárne, na mňa s mojím bratom, ako sme mali ruky na výklade a slintali sme po jablkových štrúdľach (smiech).

Už v 14 – 15 rokoch, ste začali zbierať prvé hudobné skúsenosti a spievať v kapele. Pomohlo vám, že začali tak skoro?
To určite neľutujem. Mojím cieľom bolo dostať sa von do sveta a sedenie v školskej lavici ma len brzdilo a nikam neposunulo. Našiel som si niekoľko pracovných miest a darilo sa. Moja matka sa snažila pracovať naozaj tvrdo a sotva nás v tých časoch uživila. Potrebovali sme len prežiť.

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch si boli hudobníci akosi bližší, kto z hudobnej brandže je pre vás ešte dôležitý?
Určite Bonnie Raitt, Smokey Robinson, Paul Roger´s, Tina Turner, Sting, Joe Cocker, Rod Stewart, Luciano Pavarotti, Paco deLucia a ešte niekoľko ďalších. V osemdesiatych rokoch to však bolo o tom, že sme robili hudbu a bavili sme sa týmMám skvelý tím ľudí, ktorí so mnou jednoducho idú ďalej.

http://www.youtube.com/embed/eFjjO_lhf9c


Už v roku 1978 ste sa napríklad v hudobnom obchode vo Vancouvri stretli s bubeníkom a skladateľom Jimom Vallanceom a spolupracujete spolu dodnes. Sú pre muzikanta takéto partnerstvá dôležité?

Jim mi je ako brat. Stále spoločne pracujeme – skladáme, nahrávame. A vždy, keď som dokončoval nejakú pieseň pre film, ako napríklad aj pre Dorothy of Oz, pracoval som na tom práve s ním.

Až tri vaše filmové skladby (Everything I Do (I Do It for You), Have You Ever Really Loved a Woman, I Finally Found Someone) boli nominované na cenu akadémie. Je to pre vás niečo špecifické?

Hudbu pre filmy píšem, odkedy som začal skladať. Minulý rok som dokončil dva filmy, ale každý z nich má iný pocit a náladu. A pomáha mi to tiež prinášať nové nápady pre moje albumy, keďže je to iný druh hudby.

Dnes skladáte, spievate, hráte na gitare či klavíri. Čo máte najradšej?
Všetko dohromady.


 

Sledujete aj súčasnú hudobnú scénu? Kto z mladých hudobníkov vás zaujal najviac?
Americká speváčka Lana del Rey, a to nielen preto, že som jej urobil prednedávnom krásne fotografie (smiech).

Fotografujete už skutočne dlho a patríte medzi najvyhľadávanejších fotografov dneška, čo vás vlastne k tomu viedlo?
Začal som už ako malý chlapec. Bol to v tých rokoch pre mňa útek z hudobného priemyslu. V súčasnosti je to iné, keď sme napríklad dokončili v roku 2005 projekt American Woman s Calvinom Kleinom, bolo to fantastické. V poslednom čase som bol pri mnohých veciach, začal som robiť aj časopis v Berlíne s názvom Zoo. Pozrite na internete (smiech).


Okrem mnohých vašich aktivít sa venujete aj charite a práci v nadáciách.

No, má to do činenia s mojím fotografovaním. Moje prvé dve fotografické knihy sa predávali s cieľom získania peňazí na výskum rakoviny prsníka a informovanosti o tom. Začalo sa to, keď jedna z mojich priateľov zomrela na túto chorobu, bola v mojom veku. Urobil som všetky tieto knihy ako poctu pre ňu. A myslím si, že ľudia si majú vzájomne pomáhať vždy, ak je to možné.

Pre pár rokmi ste koncertovali v Košiciach, takže o Slovensku ste už určite počuli, zachytili ste aj naše hokejové úspechy? Na majstrovstvách sveta sme Kanadu porazili.
Bývam vo Vancouvri, takže som veľký hokejový fanúšik. Poznám váš tím, pamätám si vás z olympiády vo Vancouvri a nikdy nezabudnem na váš zápas proti Rusku. Majstrovstvá sveta v hokeji však nikdy neboli to pre mňa dôležité, uvidíme, čo prinesú olympijské hry v Rusku.

Kto je Bryan Adams

Narodil sa 5. novembra 1959 v Ontariu britským emigrantom. V detstve sa často sťahoval, od 14. rokov žil po rozvode s matkou vo Vancouveri. Práve vtedy začal s hudobnou kariérou, na prvú gitaru si našetril prácou umývača riadov. Nechal školu a začal spievať po kluboch, debutový album s názvom Bryan Adams vydal v roku 1980. Jeho najpredávanejší album The Reckless vyšiel v roku 1984 a z neho hity ako Run to you, Summer of 69, Heaven či One Night Love Affair. Jeho najslávnejšia pieseň Everything I do pochádza z albumu Waking Up The Neighbours z roku 1991. Zaznela vo filme Robin Hood a Adams získal Grammy. V Troch mušketieroch zase odznela pieseň All For Love. Jeho skladby sa objavili v mnohých filmoch, na športových podujatiach, spieval i Waynovi Gretzkému pri odchode. Vydal 10 štúdiových albumov, niekoľko live albumov a kompilácií. Venoval sa herectvu, dnes patrí k najvyhľadávanejším fotografom a venuje sa charite.

http://www.youtube.com/embed/9EHAo6rEuas