08.11.2012, 00:00

Komentár - Piok

Windows 8 je zaujímavý a inovatívny systém, ktorý má však obrovského konkurenta. Skvelý Windows 7. Microsoft ho navrhol tak dobre, že pre bežného používateľa PC nevidím veľa dôvodov, aby znova platil a prechádzal na nový systém. Podpora obľúbených sedmičiek je zaručená Microsoftom do roku 2020 a v bežnej desktopovej verzii nový Windows prevratné zmeny neurobil. Najzaujímavejšou možnosťou je používanie aplikácie z rozhrania štart (bývalé metro) spolu s desktopovou verziou. Ľahko si tak na kraji obrazovky necháte chat, mail alebo hudobný prehrávač. Na takýto luxus s mrhaním miesta však musíte disponovať veľkým monitorom alebo dobrým rozlíšením.
Naopak, dotykovým zariadeniam prinesie nový Windows mnoho a Android či iOS dostanú silnú konkurenciu. Ovládanie na tablete je jednoduché, rýchle a plynulé. Microsoft však musí dúfať, že vývojári a korporátni klienti sa budú zaujímať o nový systém. Bez potrebných aplikácií by sa z neho stal len mŕtvy systém.
Nový Windows 8 rozhodne nie je zlý systém, prekáža mi len zvláštna cenová politika Microsoftu a členenie verzií, ktoré je veľmi mätúce. Pokiaľ sa nepoponáhľate, tak si nový Windows 8 po 31. 1. 2013 kúpite za 120 eur, respektíve verziu Pro za absurdných 280 eur. Drahomír Piok, redaktor prílohy Digitálny svet