19.03.2010, 00:00

Szabolcs Hodosy: Akčný Maďar. Zo starého rodu Hodosyovcov

Szabolcs Hodosy ešte nie je "pošpinený" praktikami politiky a stále uznáva poctivú prácu. Vyjadruje sa zložito ako skúsený politik, no smajlíky za vetami hovoria o jeho mladíckych dobrých úmysloch. Má 26 rokov, za sebou zopár úspechov a výhľad na mnoho ďalších pred sebou. Pracuje v v oblasti elektroenergetiky a popritom stíha byť podpredsedom mládežníkov v SMK.

Dve vedúce funkcie a kandidatúra na poslanca na nádejnom 17. mieste na kandidátke, tak vyzerá teraz život najmladšieho nádejného poslanca parlamentu za SMK.

Inšpirácia zvaná dedko
K politike ho ťahalo to, čo si už mnoho ľudí pod ňou prestalo predstavovať - pomáhať iným svojimi schopnosťami a vedomosťami. "Mal som chuť pridať sa k skupine ľudí budujúcich a rozvíjajúcich našu spoločnosť, k ľuďom, ktorým záleží na tom, ako žije maďarská menšina na Slovensku a ako daný stav zlepšiť," hovorí Hodosy. "Post som zobral s vedomím, že sa odo mňa vyžaduje aj práca," naráža na politikov, ktorí sa podľa toho nesprávajú.
Jeho vzorom nie je žiaden politik, ale jeho dedko, ktorý ako tesár nikdy nelenil ani počas víkendov pomáhať ľuďom v dedine. Podľa jeho vzoru sa snaží správať tak, aby sa nemusel v spoločnosti hanbiť. "Možno to znie až neuveriteľne, ale vstup do politiky som vtedy vôbec nepodmieňoval nejakou funkciou. Išlo ozaj o to, aby som mohol niečo konkrétne robiť pre nás, Maďarov na Slovensku," priznáva vyštudovaný právnik.

Prvým testom bol Brusel
Prikloniť sa k SMK bolo preňho prirodzené. Všetko sa začalo v Dunajskej Strede, kde sedel vo volebných komisiách. Neskôr pomáhal SMK pri vytváraní mládežníckej organizácie VIA NOVA. Bolo potrebné vytvoriť stanovy a novú organizáciu právne zakotviť, jednoducho, práca pre právnika ako stvorená. Za jeho šikovnosť ho odmenili funkciou podpredsedu. "Doteraz som nemal ambície stať sa štatutárom, keďže to vnímam ako zodpovednú pozíciu, ktorá si vyžaduje plné sily, a to nie je možné pri práci popri niečom inom," hovorí Hodosy.
V strane naňho mysleli aj pri vlaňajších voľbách do Európskeho parlamentu. Kandidoval zo slušného piateho miesta a 12-tisíc hlasov ho posunulo ešte viac dopredu. "Mal som záujem tlmočiť aj hlas mladých v Európskom parlamente," hovorí muž, ktorý si na Brusel musí ešte počkať. SMK získala dva mandáty.

Rodokmeň z roku 1287
Veci, ktorým sa chce venovať v Národnej rade SR, tvoria dlhší zoznam, z ktorého vyskakujú aj aktuálne otázky ako jazykové práva či súdnictvo. "Ale predovšetkým by som chcel byť aktívnym poslancom, ktorý sa na konci volebného obdobia ani počas neho nemusí hanbiť a obávať sa odpočtu za svoju prácu."
Najviac ho zaujímajú právo a história. "Mravenčou prácou zbieram dokumenty a doklady o dejinách rodiny Hodosy, ktorej počiatky siahajú až do roku 1287," hrdí sa mladý politik.