04.02.2011, 00:00

Muž, ktorý stvoril televízor

Jedným z otcov televízie -- dá sa povedať, že prvým, ktorý si ju poriadnejšie zobral do rúk -- je škótsky vynálezca John Logie Baird. Nebol to však vynálezca na prvý pohľad. Jeho učitelia mladého Johna opisovali ako tichého, nenápadného mladíka z duchovne založenej štvorčlennej rodiny. A na základnej škole v škótskom Helensburghu sa ešte asi neprejavovala jeho genialita, láska k elektrine a pohybujúcim sa obrázkom. Mal svojím spôsobom šťastie, pretože sa narodil vo fascinujúcej dobe, keď sa para vymieňala za novátorskú elektrinu.

A tak sa po dlhoročných pokusoch a omyloch podarilo niečo neskutočné. V roku 1926 predstavil v Londýne prvý televízor. "Išlo o poltónový obraz rozložený pomocou Nipkowho kotúča na 30 riadkov s výmenou 5 obrazov za sekundu," opisuje udalosť portál Wikipedia. Bairda tento úspech ešte viac motivoval.

O dva roky neskôr sa postaral o prvý transatlantický televízny prenos Londýn -- New York. A, samozrejme, začal drieť aj na farebnej televízii. A čo si tento Škót zaumienil, to sa splnilo. Ako prvý na svete predviedol 3. júla 1928 televízny prenos vo farbe. Podľa portálu panorama.sk sa na miniatúrnej obrazovke zjavili červené a modré pruhy, modrá policajná helma, muž s vyplazujúcim jazykom a kytica kvetov. Magazín Nature o vtedy unikátom predstavení napísal: "Karafiáty mali prirodzenú farbu. Jahody v košíku lákali červeňou."

Mladý vynálezca si nedal pokoj. Ako prví v meste mali pri dome elektrické osvetlenie. "Generátor na výrobu elektriny poháňal benzín a bol umiestnený v záhrade za domom," opisuje zručnosti vynálezcu portál. A aby toho nebolo dosť, zostrojil si aj telefonické spojenie s najbližšími susedmi. Jeho najväčšou láskou však bola celoživotne televízia. Zostrojil aj prístroj s menom Noctovisor, ktorý pomocou infračerveného žiarenia umožňoval nočné videnie.
Okrem televízie zahorel láskou tiež k pianistke Margaret Albuovej, s ktorou mal dve deti. Zomrel v roku 1946.