19.07.2010, 00:00

Krajňák z aukčnej spoločnosti Darte: Sme lepší ako ostatní, sme rodina

"Bol to len smiešny pokus regionálneho starožitníka," spomína si na vyjadrenie konkurencie po prvej aukcii Jaroslav Krajňák v čase, keď sa spolu s rodinou s aukčnou spoločnosťou Darte ešte len rozbiehal.

Zostali vo východoslovenskej dedinke Nižný Hrušov, ale napriek tomu oslovili klientov na celom Slovensku a zberateľov aj v zahraničí. Dnes patria medzi najväčšie dražobné spoločnosti u nás.  [[{"type":"hn-image","fid":"99659","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]

Umenie v krvi
Dnes už päťdesiatnika Krajňáka priviedol k umeniu jeho otec. "Pamätám sa, ako sa v roku 1969 u nás schádzali rôzni zberatelia umenia. Okrem diskutovania aj "obchodovali“, až kým to vtedajšia garnitúra nezakázala,“ spomína na detstvo Krajňák. Ani vášeň, ktorej prepadol, mu však neumožnila venovať sa tomu skôr ako po revolúcii.

Prvé úspechy
Spoločnosť vznikla v roku 2005, len deväť rokov po tom, čo Krajňák obhájil štátne skúšky na súdneho znalca v odvetví starožitnosti a bolo to podľa jeho slov nutnosťou. "Mal som v Prešove obchod so starožitnosťami a po čase sa nám v ňom nakopilo množstvo diel,“ pripomína si začiatky Krajňák. Aj vďaka tejto praxi sa mu podarilo získať kontakty napríklad v Monaku, Španielsku či Taliansku, ktoré využíva dodnes. Nebolo však možné predať ich v obchode, tak sa rozhodli pre verejnú dražbu. "Aby bola kolekcia zaujímavejšia, oslovil som ešte jedného prešovského zberateľa. Po prvom roku začali prichádzať ponuky vo väčších množstvách,“ dodáva.

V tom čase si však u nás držala monopol bratislavská spoločnosť Soga. "Mali päťročný predstih a cítili sa neohrození,“ vysvetľuje. I dnes, keď už konkurenciu dobiehajú, si Krajňák uvedomuje, že takej veľkej spoločnosti je ťažké konkurovať. Vzťahy medzi nimi sú podľa neho "typicky slovenské“. "Mnohí dávajú ešte vždy viac energie do "sledovačiek“ iných firiem, ako do riešenia marketingu tej vlastnej,“ dopĺňa.

Boli iní, vyplatilo sa
Prvú aukciu Darte zorganizovali pred piatimi rokmi v Prešove. Na začiatku priniesli nové trendy, najmä svetových autorov zo zahraničia ako Dalí, Picasso či Andy Warhol. Práve ním na prvej aukcii zaujali. "Dovtedy tohto umelca u nás nikto neponúkal a veľký rozruch urobili aj jeho kupcovia z USA, ktorí za diela vyplatili pol milióna korún,“ spomína. Odvtedy sa im podarilo predávať diela Antona Jasuscha, Ladislava Mednyánszkeho či Teodora Moussona za také sumy, že sa im ozvali aj zo zahraničia, keď ich oslovila napríklad česká Dorotehum alebo samotné slávne Sotheby´s.

Rodina - symbol úspechu
Krajňák, ktorý je sám zberateľom najmä starých diel 18. a 19. storočia, sa netají sa tým, že to robí pre peniaze. Celkový zisk ich spoločnosti je 37 % z celkového obratu na aukcii. Takisto podľa neho kríza rozbehla predaj diel, ktoré by inak neopustili súkromné zbierky. Darte má stúpajúcu tendenciu, aj celkový objem vydražených diel za 724-tisíc eur.

Dnes je v spoločnosti aj jeho dcéra Jaroslava, ktorá ako vyštudovaná ekonómka robí licitátorku a syn Radovan, ktorý viedol prešovský "obchodík“. Aj vďaka jeho programátorským znalostiam sa stali v roku 1996 prvými slovenskými predajcami starožitností na internete. "Je obrovskou výhodou pracovať s rodinou. Žiadne inventúry, žiadne finančné úniky, neskutočná zanietenosť ľudí, dôvera, snaha a všeobecná spokojnosť pri konečnom efekte našej činnosti - to je to, čo vás robí lepšími pred vašou konkurenciou,“ uzatvára Krajňák.

Kto je Jaroslav Krajňák 

Jaroslav Krajňák sa narodil pred 53 rokmi v dedinke Nižný Hrušov, ako piaty syn Jána Krajňáka. Po ukončení gymnázia podľa vzoru svojich starších bratov vyštudoval Pedagogickú fakultu v Prešove a od roku 1980 pôsobil ako učiteľ, resp. riaditeľ základnej školy. O tri roky neskôr získal v oblasti umenia doktorát na Karlovej univerzite a odvtedy sa začal umením zaoberať už aj ako zberateľ vážnejšie. Založil si obchod so starožitnosťami, ktorý viedol v roku 2005 k vzniku aukčnej spoločnosti Darte 

[[{"type":"hn-image","fid":"100607","attributes":{"width":"506","height":"135"}}]]