V našom filmovom svete začína byť módou prepisovať legendy staré tisícky rokov. Po tom, čo slovenský režisér Juraj Jakubisko vo veľkofilme Bathory očistil čachtickú grófku od stoviek vrážd mladých dievčat, prichádza poľská režisérka Agnieszka Hollandová, ktorá chce vyvrátiť legendu o najslávnejšom slovenskom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi.
Jej film sa po päťročnej prestávke opäť začal nakrúcať a nový producent Apple Film Production uisťuje, že má dostatok peňazí na dokončenie. Rolu odvážneho a spravodlivého zbojníka stvárni český herec Václav Jiráček, zahrá si aj Slovák Ivan Martinka. Nakrúcanie o hrdinovi z Terchovej bolo pozastavené na jar 2003 po 32 dňoch práce pre finančné problémy.
Pravda o Jánošíkovi
Režisérka tvrdí, že film s názvom Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi má byť prvým stvárnením tatranského zbojníka opretým o fakty. Zdôrazňuje, že film nebude komédiou o tom, ako jeden bohatým bral a chudobným dával.
"Chceme vyrozprávať dramatický príbeh človeka, ktorý už ako 15-ročný chlapec bojoval v protihabsburskom povstaní, vstúpil do armády, videl krv a smrť. Dezertoval a rozhodol sa izolovať od sveta a pásť ovce. Nepodarilo sa mu to. Jeho kamarát Tomáš Uhorčík ho poveril vedením svojej partie. Takže akosi náhodou sa Jánošík stal najslávnejším zbojníkom v strednej Európe," povedala Hollandová s tým, že Jánošík je tragická postava. Bol odsúdený na smrť v 25 rokoch. "Je hrdinom podobným Robinovi Hoodovi," dodala.
Najdrahší zbojník
Režisérka však podľa vlastných slov nechce vytvoriť len historický film plný faktov. "Rozprávame príbeh človeka, ktorý sa zo zbojníka stal mučedníkom, chceme, aby vo filme okrem kaskadérskych akcií bolo tiež trochu humoru a mládeneckého erotizmu," vysvetlila.
Snímka má stáť 21 miliónov zlotých (189,4 milióna korún). Stane sa tak jedným z najdrahších v Poľsku po roku 1989. Okrem filmu má vzniknúť aj štvordielny televízny seriál. Film Agnieszky Hollandovej a Kasi Adamikovej bude už tretím poľským filmom o slávnom zbojníkovi. Niekoľkokrát previedli jeho históriu na plátno aj Česi a Slováci. Premiéra filmu v Poľsku a na Slovensku je plánovaná na jeseň 2009.