Michal Kováč sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša. Absolvoval Vysokú školu ekonomickú. V bankovníctve pôsobil od roku 1956 až do decembra 1989 -- pracoval v Štátnej banke československej, prednášal na bankovej škole na Kube, v rokoch 1967 až 1969 pracoval ako námestník Živnostenskej banky v Londýne. V roku 1948 vstúpil do Komunistickej strany Československa, z ktorej ho po odvolaní z Londýna v roku 1970 vylúčili. Po novembri 1989 zastával post ministra financií SR, bol poslancom Federálneho zhromaždenia v Snemovni ľudu, predsedom Federálneho zhromaždenia ČSFR. Vo februári 1993 bol zvolený za prezidenta Slovenskej republiky, inaugurovaný do úradu bol 2. marca 1993.