[[{"type":"hn-image","fid":"73956","colorbox":"600x400","attributes":{"class":"right","width":"132","height":"800"}}]]Posledné dni máme všetci plné hlavy lekárov obávajúcich sa novej chrípky, ekonómov hodnotiacich dôsledky finančnej krízy a športových komentátorov kritizujúcich výkony slovenského mužstva na majstrovstvách sveta v hokeji. No druhá májová nedeľa v roku patrí oveľa dôležitejším ľuďom - našim mamám.

V nedeľu vybehnete z kvetinárstva s kyticou červených ruží, vtlačíte mame na líce bozk a poďakujete sa za to, že je tu pre vás. No viete vôbec, kde sa to všetko začalo? "Už v antickom období zaznamenávame u Grékov a Rimanov sviatky, ktoré oslavovali materstvo a ženy ako matky,“ hovorí etnologička Katarína Nádaská.

Za oficiálnu zakladateľku sa považuje Američanka Anna Jarvis, ktorá v roku 1907 spustila kampaň za špeciálny deň na oslavu matiek. Podarilo sa jej to v roku 1914, keď americký prezident Wilson oficiálne uznal Deň matiek ako národný sviatok a jeho dátum stanovil na druhú májovú nedeľu, dodáva Nádaská.

Z Ameriky do Európy priniesla tento sviatok manželka prezidenta Masaryka - Charlotte Garrigue Masaryková. V 60. rokoch bol Deň matiek u nás nahradený Dňom žien a vrátil sa až po roku 1989. "Argumentovalo sa tým, že nie každá žena je matkou, ale každá matka je ženou,“ uzatvára etnologička.

Kvet nesklame nikdy
Najbežnejším darčekom, ktorý nestráca svoje čaro ani dnes, sú kvety. "Mladšie generácie mamičiek uprednostňujú malé guľaté farebné kytice,“ hovorí Jana Marunová z kvetinárstva Rhapis v bratislavskom Auparku. Okrem poďakovaní deťmi sa čoraz viac stretávame s prejavom vďaky mužov za manželkinu starostlivosť o rodinu. Muži podľa Marunovej najčastejšie kupujú červené ruže, obľúbené sú i biele a ružové. "Všetko však závisí od vkusu.“ Ako vhodný darček pre staršie ženy odporúčame črepníkové kvety.

Kytice patria k nestarnúcej klasike aj podľa Veroniky Ďurčovej, konateľky internetovej predajne najdarček.sk - je vhodné ich však doplniť nejakou maličkosťou. Osvedčené sú cukrovinky, z ktorých sa v kombinácii s kvetmi dá vytvoriť originálna sladká kytica. Ulahodíte tak nielen oku, ale aj chuťovým bunkám.

Nové obdobie, nové radosti
Ďurčeková odporúča ako darček aj šperky, kozmetické balíčky alebo parfumy. "Predtým neexistoval taký výber kozmetiky a parfumov ako dnes, no popri týchto produktoch sa do popredia dostávajú najmä produkty životného štýlu,“ pokračuje Ďurčová. Dodáva, že prevládajú najmä aromaterapeutické sviečky, lávové kamene, masážne prístroje a produkty na regeneráciu tela i ducha. Pre náročnejšie ženy odporúčame darček v podobe poukážky na manikúru, pedikúru, masáž alebo wellness.

Klasika zostáva naďalej klasikou aj podľa Ľudovíta Kóňu, majiteľa kníhkupectva Ezop, ktorý považuje za najvhodnejší darček pre ženu knihu. Ak nie ste fanúšik klasiky, darujte niečo originálne. Vaša mama určite ocení, ak jej darujete poukaz na tanečný, počítačový či jazykový kurz alebo napríklad let balónom. "Pre ženy je to výborný darček, ženy sú vždy veľmi nadšené“, hovorí Jaroslav Staňa, pilot balónov, o vyhliadkových letoch.
[[{"type":"hn-image","fid":"73955"}]]

Money, mamy, money
"Ťažko hovoriť prognózy, ale pri sviatkoch s cirkevným základom sa predpokladá v budúcnosti vyššia komercializácia,“ uvažuje Nádaská. Deň matiek je jedným z mála sviatkov, pri ktorých sa ešte udržuje intimita rodiny, no možno o pár rokov sa stane sviatkom nákupného ošiaľu, ako je tomu napríklad v prípade sviatku sv. Valentína.

Skúsme preto tento deň darovať svojej mame úsmev na tvári a radosť ako poďakovanie. Aký darček pritom zvolíme, je už na každom z nás.

ORIGINÁLNE DARČEKY

[[{"type":"hn-image","fid":"73953","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"173"}}]]TANEČNÝ KURZ Tancom k zdraviu
Pre energické mamy je vhodným darčekom kurz tanca, ktorý posilní nielen telo, ale najmä ducha. Takmer v každom okresnom meste od východu až po západ nájdete aspoň jednu tanečnú školu, je teda z čoho si vyberať. V ponuke sú kurzy pre začiatočníkov i pokročilých, pre mladé mamičky aj dámy v strednom veku. Môžete svojej mame vybrať presne podľa jej vkusu, od klasických spoločenských tancov až po africké. Veľmi populárne sú latinskoamerické tance čača, jive, samba a rumba, ktoré uprednostňujú najmä mladšie generácie. Rovnako vhodné sú brušné orientálne tance, ktoré pomáhajú formovať telo. Pre staršie ročníky odporúčame kurzy klasického tanca, pri ktorých si mamy oprášia dávno zabudnuté kroky viedenského valčíka, foxtrotu či polky, alebo ľudové tance, akým je napríklad čardáš. Pre milovníčky potuliek niektoré tanečné školy ponúkajú kurzy country tancov alebo, naopak, hip-hop a break dance, ak uprednostňujete moderný spôsob života. Ponúkané kurzy trvajú od jedného mesiaca až po celoročné tanečné kurzy. Najčastejším problémom býva nedostatok pánov na tréningoch, preto už teraz môžete rozmýšľať nad tým, či by to nebol vhodný darček aj ku dňu otcov. Taneční inštruktori vám budú určite vďační.

[[{"type":"hn-image","fid":"73954","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"173"}}]]LET BALÓNOMDarujte zážitok
Máte doma adrenalínovú maminu, ktorá sa dá nahovoriť na čokoľvek? Let balónom bude pre ňu určite neopakovateľným zážitkom. Podľa Jaroslava Staňu, ktorý je pilotom balónov v spoločnosti balony.sk, s. r. o., je vyhliadkový let ideálnym darčekom pri akejkoľvek príležitosti. Odlieta sa z Bratislavy, Dunajskej Stredy, Nitry, Nových Zámkov, Piešťan a Trnavy, takže si stačí nájsť najvhodnejšie miesto na odlet a už len nastúpiť. Let trvá približne hodinu, no na celú akciu si treba rezervovať približne 4 – 5 hodín. Špeciálna príprava podľa Staňu nie je nutná: „Stačí športové oblečenie pre prípad, že pristaneme v poli, a určite nie topánky na opätku.“ Za 172 eur tak môžete svojej mame kúpiť darčekové balenie, ktoré obsahuje okrem letenky v podobe darčekovej poukážky aj tričko a šiltovku. Prvoletkyne zažijú aj krst šampanským po pristátí, pri ktorom dostanú pamätný certifikát (krstný list) o absolvovaní letu balónom. Tento originálny darček je vhodný pre mamy akéhokoľvek veku: „Najstarší účastník letu mal 90 rokov,“ uzatvára Staňa. Zdroj: www.balony.sk

[[{"type":"hn-image","fid":"73952","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"173"}}]]VÍKENDOVÝ POBYT - Relax bez starostí
Má už vaša mama po krk všetkých problémov? Doprajte jej trochu relaxu v podobe víkendového pobytu ďaleko od stresu. Novootvorené kúpele Brusno tento rok ponúkajú už druhýkrát Víkendy pre matky pri príležitosti sviatku dňa matiek. Vaša mama tak bude po celý víkend v opatere lekárov, vychutnávať si liečebné procedúry, plávať v rehabilitačnom bazéne a užívať si slasti parného kúpeľa a sauny. Podľa Lenky Jarabákovej z marketingového oddelenia kúpeľov mal tento víkendový pobyt minulý rok veľký úspech a na tento rok už takisto prijali viacero rezervácií. Za víkendový pobyt pre vašu mamu zaplatíte od 162 eur pred odrátaním zľavy 10 %, ktorú kúpele na tento pobyt poskytujú. Vašu mamu bude čakať na izbe ruža ako darček k jej sviatku, rovnako i pohár lahodného vína v Lobby bare. Po celý víkend je pre mamy pripravený bohatý kultúrny program v podobe ľudovej hudby, ale aj diskotéky v modernejších rytmoch.