28.01.2009, 00:00

Kolos nenamaľoval Goya, ale jeho študent

Slávny obraz Kolos, ktorý bol donedávna považovaný za majstrovské dielo Francisca Goyu, s určitosťou tento slávny španielsky maliar nenamaľoval. Vyplýva to zo záverečného posudku odborného tímu, ktorý maľbu skúmal v madridskej galérii Prado.

Kolos (1808 -- 1812) bol až do minulého roka považovaný za dielo svetoznámeho Francisca Goyu. Snímka: archív
Zdroj: archív

Obor niekoho iného
Podľa expertov dielo nezapadá do Goyovho štýlu práce. Navyše, odborníci sa zhodujú v názore, že tento známy obraz podľa všetkého namaľoval Goyov žiak Asensio Juliá. "Pri pozorovaní v správnom osvetlení je zrejmá menej dokonalá technika, ale taktiež svetlo a farebné tóny, ktoré nezodpovedajú úrovni Francisca Goyu,“ cituje agentúra DPA z posudku. "Existujú markantné rozdiely medzi Kolosom a Goyovými majstrovskými dielami, ktorých pôvod je potvrdený,“ píše sa v správe.

Obraz vytvorený medzi rokmi 1808 a 1812 znázorňuje obra vynárajúceho sa za obzorom v kopcovitej krajine. Ľudia a zvieratá na obraze v panike utekajú. Podľa všetkého má symbolizovať hrôzu vojny. Odborníci ďalej poukazujú aj na to, že obraz vykazuje chyby v perspektíve, ktoré by perfekcionista ako Goya nikdy nepripustil. Okrem toho sú na spodnom okraji obrazu viditeľné iniciály AJ, ktoré by poukazovali na možné autorstvo Asensia Juliá. Je však pravda, že tento Goyov žiak svoje diela zväčša podpisoval plným menom. "Na Slovensku sa takýto prípad nevyskytol, hoci stať sa to môže,“ hovorí pre HN Nina Gažovičová z aukčnej spoločnosti SOGA. Podľa nej sú však takéto zistenia bežné - hoci pri menej významných dielach. "Stáva sa aj opačná situácia - pri diele menej významného autora, ktoré je takto roky evidované v galérii, sa zistí, že je z ruky iného, omnoho významnejšieho umelca,“ dodáva.

Bude ich viac
Prvé vážne pochybnosti o autorstve diela zverejnila expertka Manuela Menaová už minulý rok v júni, vtedy však ešte neboli známe definitívne závery. Kvôli pochybnostiam nebolo dielo zaradené do veľkej retrospektívnej výstavy Goya in Times of War (Goya v časoch vojny). Je vystavené v inej sále tejto bývalej pinakotéky španielskych kráľov.

Manuela Menaová však predpokladá, že existuje viac takýchto diel. Pre podozrenie sa expertka rozhodla podrobne preštudovať ešte ďalšie tri diela.

Vo svete sa vyskytlo už viac podobných prípadov. Najviac nepodpísaných malieb bolo prisúdených talianskemu maliarovi Michelangelovi Merisi da Caravaggiovi. Záhady sú aj okolo veľkého množstva obrazov, ktorých autorom by mal byť Jason Pollock.