20.03.2009, 00:00

Príplatok za bezpečnosť? Prosím vás, zabudnite!

Stačí preskočiť nízky plot a vhupnete rovnými nohami do areálu Domova seniorov Seniorville v Jablonovej. Počas dňa by vás však celkom určite zadržala niektorá sociálna sestrička alebo recepčná. V noci je však objekt bez ochrany. Žiadny kamerový systém napojený na vlastnú ústredňu alebo políciu. Iba telefón, ktorým môžete privolať pomoc.

Bez ochrany
"Nemáme ochranu ani plot napojený na vysoké napätie," priznáva rozpačito sestra zo súkromného penziónu v dedinke neďaleko Bratislavy. Momentálne je v nadštandardnom zariadení ubytovaných 35 ľudí, niektorí sú pripútaní na invalidný vozík. Za mesiac pobytu platia od 15- do 30-tisíc korún podľa toho, aké služby a typ ubytovania v súkromnom zariadení využívajú. Príplatky za bezpečnosť v ňom však neexistujú.

Zvoním pri malej bráničke zariadenia. Ešte predtým som vyskúšal bočné vchody, všetky však boli bezpečne zamknuté. Recepčná mi bez problémov otvorí dvere do areálu. Služba na recepcii je 10 hodín denne, v noci, v sobotu a nedeľu má pracovníčka voľno a všetky dvere sa zamknú, ako nočné recepčné zaskakujú sociálne sestry z oddelení. Dozvedám sa, že do penziónu majú dovolený vstup v nočnú hodinu aj deti ich klientov. Musia však predtým zazvoniť, predstaviť sa, a až potom im sestra môže otvoriť dvere do objektu. Samozrejme, každá návšteva sa musí zapísať do knihy návštev. Zapisujú sa dokonca aj stavbári, ktorí pracujú na vedľajšej stavbe a do domova seniorov si chodia po vodu.

V rukách šialenca
Môžu sa starí a imobilní klienti ocitnúť ako rukojemníci v rukách pomätenca?

"Ťažko povedať," myslí si iná sestra. "Zariadenie nie je strážené, pokiaľ sa nič zlé nestane, zrejme sa situácia ani nezmení a nad bezpečnostnými opatreniami si nikto nebude lámať hlavu."

"Ak by sme chceli za každú cenu ochrániť klientov, museli by sme postaviť okolo nášho zariadenia trojmetrový betónový plot, ale to by už nebol penzión, ale väznica," reaguje na druhý deň riaditeľ Marián Jánoš. Tento muž pracuje v zariadení len rok, samotný domov pre seniorov funguje už tri roky, Jánoš si však nespomína, že by sa niekedy niečo podobné v sociálnych zariadeniach stalo. Nepredpokladá ani, že bezpečnostné kamery by odradili niekoho od prepadu seniorvilly, ak by sa už takto rozhodol. Podľa neho sú omnoho zraniteľnejšie školy, škôlky a detské domovy. "A tie nie sú ani zďaleka tak zabezpečené ako naše zariadenia," zdôrazňuje.