04.01.2012, 00:00

Vedci prečítali "reč" v mozgu. Vypočujte si, ako znejú jednotlivé slová (video)

Vedci dúfajú, že ide o prvý krok k vytvoreniu prístroja, ktorý by na podobnom princípe čítal ľudské myšlienky.

Ľudský mozog. Snímka: bloomberg.com
Zdroj: bloomberg.com

Vedci z kalifornskej univerzity v Berkeley predstavili prelomové zariadenie, ktoré sleduje ľudský mozog a je z jeho aktivity schopné spätne poskladať počuté slova.

Pomoc pre pacientov po mŕtvici

Dočkáme sa niekedy zariadenia, ktoré prečíta ľudské myšlienky? Skupina vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley sa domnieva, že k tomu urobila prvý krok.

Na základe sledovania mozgových vĺn pacientov s epilepsiou sa jej totiž podarilo zistiť, čo dotyční počujú.

Zverejnená štúdia ukazuje, že sa slová v našom mozgu rozpadajú do zložitého systému elektrickej aktivity, ktorú možno dešifrovať a spätne tak získať hrubú podobu pôvodného zvuku.

Keďže sa predpokladá, že mozog podobným spôsobom spracováva aj myšlienky, vedci dúfajú, že ich prelomový objav by nakoniec mohol viesť k vyvinutiu implantátu, ktorý by čítal vnútornú reč u ľudí s poruchami rozprávania.

"Má to obrovský význam pre pacientov, ktorí nemôžu hovoriť kvôli tomu, že im mŕtvica či Lou Gehringova choroba poškodila rečové mechanizmy," povedal pre agentúru AP jeden z členov tímu, profesor Robert Knight.


Ďaleko od vytúženého cieľa

Súčasné zariadenia však aj jednoduché slová neopakuje príliš čisto, a preto je čítanie zložitej spleti myšlienok hudbou ďalekej budúcnosti. Nie je tiež isté, že sa podarí technológiu, ktorá funguje pre čítanie počutého zvukov, použiť aj na "snímanie" abstraktných myšlienok.

Navyše neexistuje snímač, ktorý by bol schopný rozpoznať elektrickú aktivitu mozgu zvonku. Elektródy by preto museli byť voperované pod lebku priamo na mozog.

Výsledky štúdie oceňuje aj vedecká verejnosť. Profesor Jan Schupp z Oxfordskej univerzity objav označil za "pozoruhodný".

Aj keď si podľa neho neurológovia už dlho mysleli, že mozog prekladá zvuky zvonku na elektrickú aktivitu, predložený dôkaz je vraj "veľký krok vpred, ktorý dláždi cestu rýchlemu rozvoju pomôcok v biomedicíne," citovala Schuppa agentúra AP.

Vypočujte si, ako prístroj funguje. Najprv vždy budete počuť anglické slovo (water, structure, town, ...) tak, ako ho elektronický hlas povedal pacientom. Počítač následne zvuk dvakrát zopakuje na základe analýzy ich mozgovej aktivity.

ihned.cz