26.05.2013, 19:03

Slováci sú unikátni. Vyvinuli pascu na rakovinu

Žilinská univerzita a rakúske zdravotnícke organizácie vyvíjajú prístroj proti rakovine. Jedinečný na svete.

Je to „pasca“ na rakovinové bunky, ktorá ich dokáže zadržať a oddeliť od zdravých častí krvi. Čo je paradox? Je to unikátny prístroj na svete a je výsledkom spolupráce Žilinskej univerzity s viacerými rakúskymi zdravotníckymi inštitúciami.
Tento malý diagnostický prístroj získal prvé miesto v súťaži o Inovatívny čin roku 2012 v kategórii Medzinárodná kooperácia.

Je univerzálny
Tento prístroj sa volá mikrofluidický (mikrokvapalinový) čip na zachytenie rakovinových buniek cirkulujúcich v krvi. Kolujú v tele chorého človeka, pričom ich zistenie a spočítanie umožňuje lepšie diagnostikovať a liečiť rakovinu. No a v čom je ešte jeho unikátnosť? Je univerzálny. „Dokáže z krvi oddeliť rakovinové bunky od zdravých pri rôznych typoch rakoviny. Všetky doterajšie podobné zariadenia sú len jednorazové, teda iba na filtrovanie buniek pri jednom type rakoviny,“ vysvetlil Ivan Cimrák, výskumný pracovník Žilinskej univerzity, ktorý sa podieľal na zostrojení zariadenia. Pričom na vývoji spolupracuje s univerzitou Fachhochschule St. Pölten, výskumným ústavom Austrian Institute of Technology a nemocnicou Landesklinikum Krems. 

Hľadá sa výrobca
V súčasnosti je hotový prototyp. Cimrák pol roka pracoval na Technickej univerzite v St. Pöltene. Od septembra 2011 je na Katedre softvérových technológií Žilinskej univerzity, kde v tomto projekte pokračuje. „Nápad zostrojiť toto zariadenie vznikol zhruba pred dvomi rokmi v Rakúsku. Prototyp by mal prejsť schvaľovaním a potom sa už bude môcť využiť v nemocniciach,“ informoval ďalej Cimrák. Kto ho bude vyrábať a kedy ho „nasadia“ do praxe, však povedať nevedel. V súčasnosti sa hľadá výrobca.

Vyniká presnosťou
Podľa množstva zachytených rakovinových buniek a ich veľkosti, sa dá prístrojom určiť druh a stupeň ochorenia na rakovinu. „Keďže rakovinové bunky sa v krvi pacienta vyskytujú v pomere k zdravým len jedna k miliónu, účinnosť doterajších metód na ich zistenie je nedostatočná,“ pokračuje Cimrák. Nový prístroj zachytí viac ako 90 percent rakovinových buniek. To bol aj dôvod, prečo ho začali vyvíjať. V diagnostikovanej vzorke krvi onkologických pacientov sa totiž vyskytuje len niekoľko desiatok takýchto buniek, takže na presné diagnostikovanie rakoviny ich treba nielen zachytiť, ale aj presne spočítať.

Ako „filtruje“ krv
A ako prístroj zachytáva rakovinové bunky? Má čip s rozmermi štyri krát štyri centimetre. Je v ňom množstvo drobných kanálikov, širokých len ako vlas, do ktorých sa pustí vzorka krvi. Priemer kanálikov sa dá regulovať, takže sa v nich zachytia rakovinové bunky z akéhokoľvek typu nádoru. Ostatné časti krvi, ktoré sú menšie, cez kanáliky pretečú. Potom sa zachytené bunky pod drobnohľadom spočítajú, čo umožní rakovinu dobre diagnostikovať.