21.02.2012, 00:00

Najlepšia zbraň proti chrípke

Dokážete sa účinne brániť proti chrípke? Ak všetky vaše domáce recepty zlyhali, vyskúšajte niektorý z našich.

Vybrali sme pre vás takmer 30 špeciálnych prípravkov, od klasických i šumivých tabliet až po horúce nápoje, voľne dostupné v lekárni. Musíte si však uvedomiť, že lieky vás chrípky nezbavia, len jej príznakov. Horúčky, bolesti a opuchu sliznice.

Posteľ a tekutiny
Chrípka a prechladnutie sa liečia iba symptomaticky. To, že liek utlmí bolesť hlavy, zníži teplotu a pomôže pri redukovaní opuchu slizníc neznamená, že môžete chodiť do práce. Chrípku treba vyležať, najlepšie 3 – 4 dni ostať doma a zabezpečiť si dostatok tekutín. Prechodené ochorenie veľmi zaťažuje organizmus, robí ho náchylnejším na sekundárne bakteriálne nákazy. Že naozaj nejde o maličkosť potvrdzujú zdokumentované prípady trvalého poškodenia zdravia – poškodenie srdcového svalu či ušných nervov.

Prv než teda po niektorom prípravku siahnete, zvážte, či ho naozaj potrebujete. Kým totiž máte teplotu len zvýšenú – do 38 stupňov, je lepšie nedávať si hneď lieky, pretože pri zvýšenej teplote dochádza k aktivácii imunitného systému a organizmus účinnejšie bojuje proti patogénom. „Ak už má pacient horúčku, je lepšie vybrať produkty s vyšším obsahom antipyretika (liečivo znižujúce teplotu) – napríklad Coldrex maxgrip obsahuje v jednej dávke 1 000 mg paracetamolu, Coldrex horúci nápoj 750 mg, Coldrex tablety 500 mg a Theraflu 375 mg,“ vymenúva farmaceutička Vladimíra Gromová, výkonná riaditeľka Združenia za lepšie lekárne.

Ako si teda vybrať ten správny?
Pri výbere vhodného prípravku zvážte obľúbenosť liekovej formy – teda či vám viac vyhovuje prehĺtanie tabliet alebo si radšej liek zalejete horúcou vodou a vypijete. Pri horúcich nápojoch však treba počítať s obsahom cukru a aromatizujúcich látok.

Farmaceut Ondrej Sukeľ, 1. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory, z našich prípravkov považuje za vhodné Coldrex tablety, eventuálne Paralen Grip a Modafen, resp. Nurofen StopGrip. „Coldrex a Paralen obsahujú paracetamol na zníženie horúčky a bolesti, Coldrex obsahuje fenylefrin a Paralen pseudoefedrín, ktoré účinne znižujú opuch slizníc a tak uľahčujú dýchanie. Paralen Grip navyše obsahuje dextrometorfan, ktorý účinne tlmí suchý dráždivý kašeľ, takže je vhodnejší pre kašľajúcich pacientov,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie a dodáva: „Modafen a Nurofen Stopgrip obsahujú ako antiflogistikum ibuprofen, ktorý nie je vhodný pre pacientov s anamnézou vredovej choroby žalúdka, poškodením obličiek či astmatikov. Preto je potrebné, aby pacient pri výdaji týchto liekov upozornil lekárnika na možné riziká.“

Aj to sú dôvody, prečo sa nedá jednoznačne určiť ten najlepší a najvýhodnejší liek pre všetkých. Jeho účinky totiž závisia od konkrétneho pacienta, jeho veku a napríklad i od toho, či budete po požití lieku šoférovať, pretože ak obsahujú pseudoefedrín, môžu ovplyvniť vašu pozornosť.

Zabudnite na antibiotiká
Často sa pacienti dožadujú antibiotík, ale chrípka a prechladnutie sú spôsobené vírusmi, na ktoré antibiotiká nefungujú. „Ich užívanie je nielen zbytočné, ale keďže najmä pri širokospektrálnych antibiotikách dochádza k narušeniu črevnej mikroflóry a oslabeniu imunitného systému, aj škodlivé,“ upozorňuje Vladimíra Gromová.