21.04.2004, 00:00

Na liečbu budú zrejme priplácať aj nedisciplinovaní pacienti

Len 12 percent ľudí v SR liečime správne na hypertenziu, ako treba liečime len troch zo šiestich kardiologických pacientov, až 85 percent všetkých prostriedkov verejného zdravotného poistenia míňa 15 percent pacientov.

Len dvanásť percent ľudí v SR liečime správne na hypertenziu, správne liečime len troch zo šiestich kardiologických pacientov, a až 85 percent všetkých prostriedkov verejného zdravotného poistenia míňa 15 percent pacientov. Pri uvádzaní zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, o zdravotných poisťovniach a o Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, o ktorých dnes rokuje vláda, na to upozornil minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Nikto nemá na zdravotníctvo neobmedzené zdroje, preto je nevyhnutné rozdeľovať ich tak, aby pokryli všetko dôležité. V Európe sa doplatky na zdravotnú starostlivosť pohybujú od 18 do 48 percent, v SR by zo súčasných 12 až 14 percent mali stúpnuť na 18 až 25 percent. Zajac však zdôrazňuje, že rezort nechce od občanov vyťahovať ďalšie peniaze. Naopak, v tejto fáze chce tie, ktoré má k dispozícii, smerovať do iných oblastí.

Plne hradené budú prioritné diagnózy
Aj preto, aby zostalo viac prostriedkov na liečbu mimoriadne závažných ochorení, navrhuje sa stanoviť Národný zoznam prioritných diagnóz, ktorých liečba bude plne hradená zo zdravotného poistenia. Odborníci stanovili počet takýchto prioritných diagnóz na približne šesťtisíc. Okrem preventívnych prehliadok k nim budú patriť napríklad srdcovo-cievne, onkologické, psychiatrické ochorenia či úrazy alebo vrodené ochorenia. Pri ďalších asi troch tisícoch diagnóz sa bude vyžadovať finančná spoluúčasť pacienta. Jej rozsah určí kategorizačná komisia, ktorá by mala zohľadniť sociálny status pacientov.

Spoluúčasť určí aj lekár a poisťovňa
Lekár aj zdravotná poisťovňa budú môcť zvýšiť spoluúčasť pacientov, ktorí nebudú dodržiavať liečebný režim. To sa môže stať napríklad alkoholikom, toxikomanom, ale aj fajčiarom či pacientom, ktorí nebudú dodržiavať diétu, ak je súčasťou terapie. Plne si bude musieť pacientka hradiť interrupciu na vlastnú žiadosť, vysoká spoluúčasť pacienta bude pri kozmetickej dermatológii či stomatológii. Jeden z tvorcov Národného zoznamu prioritných diagnóz, kardiológ Gabriel Kamenský, pri uvádzaní zákona uviedol, že ekonomické zainteresovanie kardiakov či onkologických pacientov - fajčiarov je vo svete bežné a funguje ako stimul nútiaci dodržiavať liečebnú disciplínu.

Nový zákon bude pružný
Navrhnuté diagnózy zaradené do Národného zoznamu prioritných diagnóz, s ktorými sa možno zoznámiť na internetovej stránke vlády, však nie je konečný a nemenný. Navyše je zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti koncipovaný tak, že v budúcnosti ho každá úradujúca vláda a parlament bude môcť jednoduchým legislatívnym krokom meniť. Rozsah plne a čiastočne hradenej starostlivosti sa bude môcť určovať podľa toho, o koľko viac alebo menej prostriedkov na zdravotníctvo si štát bude môcť dovoliť venovať z verejných zdrojov.
Kedy nebudeme platiť nič
Spoluúčasť pacienta bude vylúčená pri diagnostikovaní ochorenia. Aj tieto výkony by mal určovať katalóg na určovanie diagnózy. Odborníci by ho podľa Rudolfa Zajaca mali zostaviť tak inteligentne, aby sa to dalo urobiť čo najrýchlejšie, najúspešnejšie, najšetrnejšie a najlacnejšie a aby sa výkony nemuseli zbytočne opakovať.