16.09.2009, 00:00

Našou prioritou je rozpočet

Sociálna demokracia sa včera postarala o prekvapivý zvrat v pokračovaní ústavnej krízy, keď odmietla predčasné voľby a chce presadiť hlasovanie v riadnom termíne na jar budúceho roka. Prečo ste zmenili názor?
Hrozilo tu veľké riziko, že znova budú spochybnené ďalšie voľby, ktoré by vyhlásil prezident republiky. My už nechceme riskovať taký stav, aký nastal pri prvom spochybnení na Ústavnom súde. A to nehovorím o tom, že by došlo k veľkej ústavnej kríze.

Čo by sa mohlo stať, ak by predčasné voľby prešli?
Snemovňa by sa rozpustila, neprijal by sa štátny rozpočet, bolo by rozpočtové provizórium. Takže sme veľmi zvažovali, čo urobíme. Nad stranícke záujmy a preferencie sme postavili záujem Českej republiky, aby tu vládla stabilita a prijal sa štátny rozpočet. Jednoducho aby vláda mohla pokračovať v stabilnom prostredí.

O tom, že nepodporíte predčasné voľby, ste sa rozhodli už skôr, alebo len niekoľko hodín pred plánovaným rozpustením snemovne?
Každý dobre vie, že minulý týždeň sme prijali zákon o rozpustení Poslaneckej snemovne. Cez víkend k nemu dopracovali právnici expertízy, čo môže v jeho dôsledku nastať. Bolo tam veľké varovanie pred tým, že ten zákon môže byť znovu napadnutý ústavnou sťažnosťou. Na základe tejto právnej analýzy, ktorú sme získali, padlo rozhodnutie nepodporiť predčasné voľby po hlasovaní poslaneckého klubu v utorok ráno.

Nemáte obavy, že odloženie volieb môže len prehĺbiť nestabilitu na českej politickej scéne?
Určite nie, práve naopak. V každom prípade potrebujeme, aby bol schválený štátny rozpočet. Tie úvahy o tom, ako by mohol vyzerať rozpočet na budúci rok, idú do obrovských čísiel deficitu. Takže pre nás je prioritné najmä to, aby bol rozpočet prijatý a aby sa pri ňom dosiahla nejaká zhoda. Uvidíme, ako to všetko bude v nasledujúcich dňoch fungovať.