28.10.2010, 00:00

bez odpočinku: Bohuslav Benedek

Vyštudovaný ekonóm, ktorý prešiel vedúcimi pozíciami vo viacerých štátnych i zahraničných spoločnostiach. Dnes stojí na čele súkromnej finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Partners Group SK, a ako hovorí: Vzdať sa -- to mi nikdy ani nenapadlo.

"Mám veľmi dobrý pocit, keď môžem odovzdať svoje dlhoročné skúsenosti a vidím, ako ich dokážu aj moji najbližší spolupracovníci tvorivo využiť," Bohuslav Benedek, generálny riaditeľ spoločnosti Partners Group Sk, ich získal v štátnych, zahraničných i súkromných spoločnostiach.

Po vysokej škole začínal v bratislavskej Omnii -- podniku zahraničného obchodu. Dostal sa s ňou až do Venezuely, kde štyri roky pôsobil ako zástupca všetkých československých strojárskych firiem. Zahraničnému obchodu a strojárstvu zostal verný aj po nežnej revolúcií. Prvým vybočením z toho sveta v jeho 37-ročnom biznis živote bola americko-slovenská poisťovňa Amslico. Pomáhal jej etablovať sa na slovenskom trhu a neskôr zodpovedal za vybudovanie predajnej siete i nábor nových ľudí. "Je v podstate jedno, s čím obchodujete. Dôležité je, ako to robíte. Obchod má svoje pravidlá, ktoré platia univerzálne pre všetky druhy tovarov. Rozhoduje kvalita, profesionalita a osobný postoj," hovorí Benedek.

Z poisťovníctva ho v roku 2007 vytiahla túžba vytvoriť niečo nové -- "dať dokopy ľudí, ktorých krédom nebude len zarobiť peniaze, ale hlavne vytvoriť pridanú hodnotu pre klienta a dlhodobé korektné vzťahy pre finančné inštitúcie. Nájsť ich bola šanca, ktorú som nemohol nevyužiť. Založenie Partners Group SK bolo určite jedným z mojich najdôležitejších životných rozhodnutí," komentuje svoj odchod z poisťovne Amslico, kde v tom čase ako riaditeľ viedol maklérov i oddelenie marketingu.

Jeho vízia dnes žije už štvrtý rok a zatiaľ prekonal všetky prekážky a krízy. "Vzdať sa -- to mi nikdy ani nenapadlo. My sa na podnikateľov nehráme, my sa snažíme podnikať," hovorí s úsmevom. "V súčasnosti pripravujeme niekoľko spolupracovníkov na pozíciu Partnera spoločnosti."

Keď sa hovorí o úspechu, prikláňa sa skôr k pojmu relatívny, pretože každý ho môže vnímať inak cez peniaze, osobný vplyv či rovnováhu. Sám ho definuje ako uznanie, za ktorým stojí: "Pokora a úcta, jasný postoj, cieľ a nikdy sa nevzdávať. Bez pokory a úcty zostanete sám, a to je ťažká cesta. Bez postoja nenájdete cieľ a bez cieľa je jedno, ktorou cestou sa vydáte. Nikdy sa nikam nedostanete. Je to ako s človekom, ktorý spadol z 80 poschodia a ako padal okolo každého poschodia, hovoril si: "Ešte som na tom dobre." Mohol si to myslieť len pretože nevidel svoj cieľ. Rovnako, ak sa vzdáte, nikdy svoj cieľ nedosiahnete."

Dnes síce pripravuje postupné odovzdanie funkcií svojim nasledovníkom, no ničnerobenie si nevie predstaviť. Viac času mu však zostane na záľuby. "Vo voľnom čase sa venujem v zime lyžovaniu, v lete turistike a snažím sa pravidelne cvičiť."