jún 2007
Počas osláv 190. výročia narodenia prvého predsedu SNR Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom, vtedajší premiér Robert Fico povzbudzoval občanov k rozvíjaniu svätoplukovskej štátotvornej tradície a naznačil vznik súsošia. "Pýtajme sa sami seba -- ako to, že na Bratislavskom hrade nestojí Svätoplukova socha na koni?"

august 2009
Pri návšteve rekonštruovaného Bratislavského hradu premiér pripomenul myšlienku vzniku jazdeckej sochy Svätopluka v nadživotnej veľkosti na jeho nádvorí. "Zase ma budú všetci biť, ale ja som presvedčený, že Svätopluk bol naozaj prvým kráľom starých Slovákov," vyhlásil vtedy.

12. marca 2010
Expremiér Robert Fico vyhlásil vznik občianskeho združenia Svätopluk a zámer osloviť firmy, podnikateľov a politikov prispieť na zbierku sochy, ktorej vytvorenie odhadol na 270-tisíc eur. "Občianske združenie Svätopluk bolo založené z iniciatívy troch najvyšších ústavných činiteľov -- prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Pavla Pašku a predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica s cieľom podpory a rozvoja historicko-kultúrnych a spoločenských hodnôt viažucich sa k slovenskej štátnosti," píše sa na internetovej stránke združenia.

apríl 2010
Na účte združenia sa vyzbierala suma okolo 30-tisíc eur. Po 1 000 eur prispel Ivan Gašparovič, Pavol Paška i Robert Fico. Najvyššou sumou prispeli Hornonitrianske bane, ktoré darovali 16 600 eur.

máj 2010
Suma na účte zbierky narástla zhruba na 80-tisíc.

4. júna 2010
Proti autorovi sochy a soche samotnej protestovalo v otvorenom liste trom najvyšším ústavným činiteľom viac ako 30 slovenských výtvarníkov a teoretikov umenia. Obviňovali ich z návratu k normalizačnej estetike i z umiestnenia sochy do verejného priestoru bez predošlej diskusie s odborníkmi, ako aj z komunistickej minulosti autora sochy -- Jána Kulicha.

6. júna 2010
Na Bratislavskom hrade bola slávnostne odhalená jazdecká socha Svätopluka. Bronzová socha stojí na žulovom podstavci a je vysoká 7,8 metra. Ceremóniu sprevádzalo i niekoľko protestov umelcov, sochárov a výtvarníkov, ktorí si priniesli červené transparenty. Na vládny Smer sa vtedy zniesla kritika v súvislosti s využívaním histórie na volebnú kampaň.

8. júna 2010
Tajomník heraldickej komisie a autor slovenského štátneho znaku Ladislava Vrtel upozornil na štít sochy, na ktorom je rovnoramenný dvojitý kríž pripomínajúci Hlinkovu gardu. Ten verí, že ide o ignorovanie historických skutočností a nie o úmyselný čin.

12. júna 2010
Parlamentné voľby.

19. júna 2010
Aktivisti zoskupenia UM! sa dostali do zamknutého areálu hradu a obalili sochu do kartónu s nápismi: Socha lži či Nemodifikujte dejiny.

20. júna 2010
Nový predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) sa rozhodol dať posúdiť sochu odbornej komisii, ktorej zostavením poveril Marínu Závackú z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Výsledky očakáva Sulík v priebehu niekoľkých týždňov.

27. júla 2010  
Drahoslav Machala, ktorý bývalému premiérovi Robertovi Ficovi radil v historických otázkach, sa spolu s Matúšom Kučerom, historikom a autorom knihy Kráľ Svätopluk, rozhodli držať hladovku v prípade, že sa niekto pokúsi jazdeckú sochu z Hradu odstrániť. Na 7.augusta avizujú prívrženci Slovenskej pospolitosti zorganizovať národnú púť k soche Svätopluka.