19.12.2011, 00:00

Briti vraj vedia určiť, či bude pieseň hitom

Bratislava -- Stane sa novozložená pieseň hitom? Na túto otázku vraj už majú odpoveď britskí vedci. Tí vyvinuli nový softvér, ktorý analyzuje 23 rôznych charakteristík vrátane hlasitosti, melodickej jednoduchosti či "tanečnosti", aby určil, či sa daná pieseň chytí a bude lámať poslucháčske rekordy.
Zostavený s pomocou songov z prvej štyridsiatky hitparád za posledných 50 rokov vraj program dokáže predpovedať pozíciu piesne na hudobnom rebríčku s presnosťou šesťdesiat percent, uviedli vedci. "Cieľom bolo zistiť, či dokážeme nájsť rovnicu, ktorá rozlíši hit od skladby vymetajúcej dno hitparád," povedal pre BBC šéf výskumného tímu Tijl De Bie.
Program sa podľa jeho slov "učil" podľa päťdesiatich výsledkov hitparád rozpoznať význam všetkých sledovaných prvkov na úspech popovej piesne. Dodal, že výsledkom je rovnica, ktorá sa častejšie trafí ako netrafí. "Momentálne môžeme očakávať šesťdesiatpercentnú správnosť," povedal De Bie. "Nie je to dokonalé."
To, čo najčastejšie jeho rovnicu "zmätie", je hit, ktorý sa stane populárnym z dôvodov nesúvisiacich s jeho hudobnými kvalitami. V roku 2010 sa napríklad na tretiu priečku britskej hitparády dostala pieseň Surfin Bird skupiny The Trashmen vďaka internetovej kampani vyzývajúcej ľudí na kúpu, aby tak zabránili víťazovi súťaže X Factor Mattovi Cardleovi stať sa vianočnou jednotkou.
Podobne nedokáže rovnica odhadnúť, do akej miery sa na popularite piesne podpíše väčšia či menšia reklama. (čtk)