24.01.2013, 00:00

Asus má geniálny Ultrabook. Len pre vyvolených

Technológie hýbu svetom a HN vám chcú prinášať skutočný pohľad na aktuálne novinky. Od reálnych ľudí - tých, pre ktorých je konkrétna "vychytávka" určená. V prílohe IT pre biznis oddnes nájdete novú pravidelnú rubriku, kde budeme spolu s topmanažérmi recenzovať tie najzaujímavejšie produkty z biznis segmentu. Ponúkneme náš názor, no navyše sa na produkt pozrú aj dvaja úspešní biznismani. A udelia, rovnako ako HN, výslednú známku.


Na prvý pohľad vyzerá Asus so zvláštnym názvom Taichi ako klasický Ultrabook. Ponúka solídnu kovovú konštrukciu, podsvietenú a dobre spracovanú klávesnicu a výborný hardvér. Jedinečným robí tento prístroj dve obrazovky.

Tú primárnu, s uhlopriečkou 11,6 palca, nájdete po otvorení zariadenia, ako pri bežnom notebooku. Je matná a poskytuje jemné Full HD rozlíšenie. A budete ju využívať drvivú väčšinu času pri práci s týmto ultrabookom.

Štyri v jednom

Novinkou v tomto segmente je však osadenie druhého Full HD displeja s 13,3 palcovou uhlopriečkou na opačnej strane veka krytu. Na rozdiel od vnútorného je však aj dotykový. Aj vďaka nemu dokážete Taichi využívať až v štyroch rôznych režimoch. Klasický notebook (zadný displej je vypnutý). Zrkadlenie obrazu (rovnaký obsah ako na vnútornej obrazovke sa zobrazuje aj na vonkajšej). Tablet (funguje len zadný dotykový displej) alebo ako dvojica displejov (obrazovky pracujú oddelene).

Asus tvrdí, že s dvojicou obrazoviek môžete pracovať aj naraz. Niekto tak môže z druhej strany surfovať na internete, zatiaľ čo vy píšete dokument. Nám sa však túto možnosť reálne a nepodarilo potvrdiť.

Príliš ťažký tablet

Zariadenie môžete používať ako tablet, no je príliš ťažké a počas testu sme ho používali minimálne. Ovládanie je pomerne chaotické, aj preto, že zadná obrazovka je dotyková, zatiaľ čo vnútorná nie. Akceptujeme však, že niekomu môže toto rozloženie vyhovovať viac. Súčasťou balenia je aj dotykové pero, ktoré spresní ovládanie a má aj tlakový snímač.

Výborným pomocníkom dokáže byť Taichi pri "zdieľaní" údajov. Napríklad pri videách, fotografiách alebo prezentácii, kde si môžete nechať poznámky na svojej strane displeja a "slajdy" nechať bežať na druhej. Avšak či skutočne potrebuje dvojicu obrazoviek, si musíte premyslieť ešte pred kúpou. Zariadenie je cielené pre biznis segment, teda potenciálnych možností na využitie je viac.

Dokonalé vybavenie

Po konštrukčnej stránke nemáme čo zariadeniu vytýkať. Spracovanie je prvotriedne a pôsobí veľmi elegantne. Hrúbka dosahuje maximálne iba 17 milimetrov. Oproti konkurencii ponúka Taichi aj kvalitnú 5 Mpx kameru s autofókusom či bezdrôtovú technológiu NFC, ktorá nepatrí medzi bežné súčasti Ultrabookov. Pomocou nej si môžete napríklad jednoducho spárovať telefón. Chýbala nám však čítačka SD kariet.

Asus však má dnes oveľa lepšie produkty, ktoré sú špičkou vo svojej oblasti. Taichi je výrazne prekombinované a plnohodnotne ho využije len špecifický okruh ľudí.
Za novinky sa spravidla platí a Asus Taichi nájdete v obchodoch za približne 1 600 eur. Lepšou alternatívou je hybridné zariadenie Transformer Book, ktoré zlučuje tablet a ultrabook vynikajúcim spôsobom a taktiež ho vyrába Asus.

+ výborná konštrukcia a výkon
+ potenciál pre vybraných biznis zákazníkov

- vysoká cena, ktorá môže odradiť
- zariadenie sa nedá pohodlne používať ako tablet

Cena: 1 600 eur

Parametre:
Procesor: Intel Core i7
Displej: dvakrát Full HD IPS s 11,6 a 13,3 palcovou uhloprečkou
Operačná pamäť: 4 GB DDR3 RAM
Úložný priestor: 256 GB SSD
Batéria: Výdrž približne päť hodín
Hrúbka : 17,4 mm až 3 mm
Operačný systém: Windows 8

Celkové hodnotenie 3,5 hviezdičky