25.03.2011, 00:00

Poznáme najväčšie tabu našich mužov

Michal je prototyp úspešného muža. Má niečo nad štyridsaťpäť, pracuje v strednom manažmente telekomunikačnej firmy, slušne zarába. Chodí často na zahraničné služobné cesty, jeho dve deti študujú na gymnáziu a manželka je fotografka. Miluje golf a dobré jedlo. Jeho ideálny príbeh, však donedávna takýto ideálny nebol. O rodinu skoro prišiel. "Bol som zbabelý, problémy v posteli sa prejavili vo vzťahu, neskôr v rodine a nakoniec v celom mojom živote.“

Podobne ako milióny ľudí na svete mal Michal problémy s erekciou. Nedávno zverejnené výsledky prieskumu Let´s talk about sex (Poďme sa baviť o sexe), ktorý financoval Pfizer v deviatich krajinách Európy potvrdili to, o čom sa hovorí už roky. Traja z desiatich mužov nemajú ideálnu erekciu, veľký problém má jeden z nich. A ešte stále sa o tom nevieme otvorene porozprávať.

Maďari sú "lepší"
Zarážajúce je najmä číslo týkajúce sa Slovenska. Muži sa totiž ocitli na vrchole tabuľky, ktorá hovorí o tom, že nie sú úplne spokojní so svojou erekciou. Priznalo to 51 percent mužov (na dokreslenie najnižšia hodnota je v susednom Maďarsku - drží sa tesne pod dvadsiatimi percentami). Garant výskumu, britský sexuológ John Daniel Dean, upozorňuje, že čísla môžu byť skreslené, no nepredpokladá výraznú zmenu oproti skutočnosti. Slovenskí odborníci však naopak výrazný rozdiel v strednej Európe nevidia.

Napríklad psychológ Robert Máthé si myslí, že čísla by boli pred siedmimi rokmi iné. "Poruchy erekcie priznávalo podstatne menej slovenských mužov. Azda sa stávame viac sebakritickí a problém sme ochotní vidieť - je to vlastne krok k tomu, aby sme ho aj riešili."

V praxi to nevyzerá tak, že by sa muži v ordináciách tlačili. No viac ich určite je. "Nemyslím si, že by ich bolo u nás významne viac ako v minulosti. Rozdiel je v tom, že naši muži azda konečne častejšie vyhľadávajú pri problémoch s erekciou pomoc odborníka.“

Jeden z desiatich
Podľa sexuológa a urológa Ivana Kubiša u nás trpí na erektilnú dysfunkciu asi pol milióna mužov. K lekárovi ide jeden až dvaja z desiatich. "Našťastie oslabenie erektivity v mladšom aj staršom veku sa dá úspešne liečiť. V mladšom veku je pravdepodobnejší psychický problém, no nedá sa vylúčiť ani ten telesný.“

Podobne to bolo aj u Michala, ktorý vyhľadal pomoc až po dvoch rokoch. Dovtedy sa radšej manželke vyhýbal.

Toto je podľa Deana typický príklad. Väčšina mužov zavrie kontakt so ženou do Pandorinej skrinky. A to nehovoríme len o sexe. Žiadne bozkávanie ani intímnosti... veď čo ak by žena potom chcela niečo viac...?

Mne sa to nemôže stať
Typický muž s erektilnou dysfunkciou má okolo 55 rokov, má manželku a často je to diabetik alebo človek s vysokým tlakom. Väčšinou už pár rokov užíva aj nejaký liek, mnohokrát si dopraje cigaretku, občas to preháňa aj s alkoholom. Vo väčšine prípadov mu lekár vie pomôcť. Keď však sedí doma, lekár nemá ako...

Michal sa nakoniec odhodlal zájsť k lekárovi po tom, ako mu jeho straší kolega povedal ako mu slávne modré, žlté či oranžové tabletky pomohli. On ich nakoniec ani nepotreboval, komplikácie spôsobila ľahko vyriešiteľná choroba. "My muži sme asi priveľmi hrdí, niektorí si to nechcú priznať, iní obviňujú ženy a možno je v tom napokon aj priveľa stresu či vysoký tlak a cholesterol,“ hovorí. Tiež sa utešoval tým, že je priveľmi mladý, aby sa niečo podobné stalo jemu. "Sex je nastavovaný ako ideálne spojenie muža a ženy. Nie je sexi mať s ním problém.“ Aj preto o ňom prehovoril, aby sa zbytočne pol milióna Slovákov netrápilo s tým, s čím môže po chvíľke "trápnosti“ pomôcť lekár. A určite budú šťastnejšie aj ženy.

Napríklad psychológ Robert Máthé si myslí, že čísla by boli pred siedmimi rokmi iné. „Poruchy erekcie priznávalo podstatne menej slovenských mužov. Azda sa stávame viac sebakritickí a problém sme ochotní vidieť - je to vlastne krok k tomu, aby sme ho aj riešili."