Nemecký Berlín sa už niekoľko dní leskne ako americký Hollywood. Rolling Stones, Ben Kingsley, Patti Smith, Martin Scorsese a včera aj Penélope Cruz už stihli zavítať na medzinárodný filmový festival Berlinale, ktorý patrí spolu s festivalmi v Cannes a Benátkach medzi najväčšie filmové sviatky roka. A hviezdnym menám ešte zďaleka nie je koniec. Luxusné limuzíny plánujú po Berlíne previezť aj Madonnu, Roberta de Nira či Natalie Portman. Dnes si to objektívy fotoaparátov namieria aj na nášho Marka Igondu.
Hudba už svet nemení
58. ročník Berlinale sa zatiaľ niesol, paradoxne, predovšetkým v znamení hudby. Festival zahájil vo štvrtok večer dokument Martina Scorseseho o skupine Rolling Stones Shine a Light, ktorý zachytáva napríklad aj ich vystúpenie na oslavách 60. narodenín bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Rockoví veteráni vyvolali svojou osobnou účasťou obrovský jasot publika.
Hneď na druhý deň vzbudil pozornosť divákov kanadský folkový spevák Neil Young, keď uviedol svoj dokument CSNY: Déja vu o protivojnovom koncertnom turné z roku 2006. Protestoval ním proti politike Georgea Busha. Film nakrútil pod pseudonymom a pri jeho predstavovaní poprel svoje slová z filmu o tom, že by pieseň mala moc zmeniť svet: "Viem, že čas, keď hudba mohla meniť svet, je minulosťou. Naozaj pochybujem, že pieseň by mohla niečo zmeniť," povedal reportérom. Do dokumentu zaradil aj rozhovory s nezaujatými kritikmi a vojakmi, ktorí prežili Irak či Afganistan.
"Slovenský" pondelok
Pre Slovensko bude najdôležitejším dňom festivalu práve dnešok. Herec Marko Igonda si totiž dnes večer prevezme spolu s ôsmimi ďalšími talentmi cenu pre "vychádzajúce herecké hviezdy" - Shooting Stars. Bude tak nasledovať minuloročný úspech Táni Pauhofovej, ba posunie ho ešte o krok ďalej. Kým totiž pred rokom vyberali účastníkov do projektu členské krajiny European Film Promotion (ktorá akciu organizuje), tentoraz o finalistoch rozhodovala päťčlenná medzinárodná porota.
Marko Igonda sa už včera stihol predstaviť aj niekoľkým zahraničným producentom. Aké sú jeho prvé dojmy? "Prekvapilo ma veľmi milo najmä to, aké majú znalosti o mojej práci," prezradil pre HN. "Byť v kontakte pomaly s celým svetom prostredníctvom agentov, čo majú záujem o rozhovor, je pre herca fantastický pocit." Deväť mladých hercov získalo vďaka projektu možnosť aspoň na chvíľu pocítiť skutočný "dotyk slávy". "Starajú sa tu o nás na skutočne vysokej úrovni. So všetkým, čo k takejto udalosti patrí," dodáva Igonda.
Favoriti? Viacerí
Berlinale uvádza tento rok rekordný počet filmov - takmer štyristo. O Zlatého medveďa ich však súťaží iba 21. Koho zatiaľ kritici favorizujú na víťaza? Už od začiatku sa hovorí najmä o mnohými cenami ovenčenej snímke Čierna krv režiséra Paula Thomasa Andersona. Poraziť by ju však mohla aj britská komédia Happy-Go-Lucky či španielska dráma Elegy v hlavnej úlohe s Penélope Cruz. Ešte pred uvedením sa veľa diskutuje o nemecko-talianskom filme Feuerherz o detských vojakoch, ako aj o dokumente Errola Morrisa Standard Operating Procedure, ktorý sa zaoberá škandálom týrania irackých väzňov americkými vojakmi.