07.05.2008, 00:00

Hity, ktoré miluje popmusic

Možno si na to ešte pamätáte. V roku 1965 Rolling Stones vydali svoj siedmy singel. (I Can't Get No) Satisfaction bola prvou skladbou tejto britskej formácie, ktorou sa jej podarilo preraziť na prvé priečky singlových hitparád na oboch brehoch Atlantiku.

Dnes, aj po vyše 40 rokoch od vydania, patrí medzi sto najhranejších skladieb na svete a magazín New Musical Express ju zaradil na siedme miesto najúspešnejších singlov všetkých čias. Sotvakto by uveril, že Rolling Stones ju považovali iba za slušné "béčko".
Seriózne piesne
Práve skladby, akou bola aj (I Can't Get No) Satisfaction, dokážu z obyčajnej tuctovej skupiny počas pár minút vytvoriť ikonu popmusic. Hoci sa môže zdať, že niektorí interpreti majú recept na dokonalý hit, je veľmi ťažké odhadnúť, ktorým smerom sa vývoj v hudobnom priemysle poberie ďalej a kto bude "in" a kto zase "oldschoolový".
Podobne ako pri piesni od Rolling Stones, ale aj pri piesňach Abby, Queen, The Doors či Elvisa, rozhodujúcu úlohu nezohrávala vždy len dokonalá skladba či správne načasovanie. Prosto, niekedy to tak vyšlo. "To, že sa nejaká pesnička stane hitom, je zväčša dielom náhody, respektíve viacerých faktorov, ktoré nie všetky sú v moci skladateľa či producenta," hovorí pre HN hudobný publicista Adam Jánoš. To, čo však poslucháča k singlu priláka častejšie, je otázne. "Meno interpreta nemusí byť zárukou, že sa stane hitom. Dokonalým príkladom je Madonna. Aj keď hitmi, aspoň tými súčasnými, sú neraz naozaj zlé piesne," hovorí pre HN hudobný publicista Igor Petruška. Nečudo, že sme často svedkami narýchlo "uvarených" songov. Na tie si rok po ich vydaní ani nespomeniete, plnia však jednu veľmi dôležitú úlohu - vypĺňajú to prázdne, vatou povypchávané miesto. Žiadne seriózne hity. Iba výplň v hudobných rebríčkoch. Apropo, kto si teraz, rok po vydaní singla Don't Cha, spomenie na Pussycat Dolls? Takmer nikto. Rádiá, televízie aj špeciálne hudobné stanice našli dostatočné náhrady. Rovnako rytmické, rovnako vyzývavé a rovnako vtieravé. Samozrejme, rádiový hit, ktorý sa navŕta pod kožu, máva zväčša podobné atribúty - melodickosť, ľahko zapamätateľný text a jednoduchú hudobnú linku.
Knižka českého hudobného publicistu Jaroslava Císařa Cesty za hity dopodrobna rozoberá príbeh štyridsiatich evergreenov - zahraničnej aj domácej populárnej scény. Ak vás zaujíma pozadie vzniku legendárnej Smoke On The Water alebo Imagine, táto knižka porozpráva zaujímavý príbeh o každej z nich. V pestrofarebnom výbere nechýbajú ani piesne z českej stajne - Olympic so svojou Želvou, Flamengo s hitom Svou lásku jsem rozdal či Marta Kubišová s piesňou Modlitba pro Martu.
Nálepka kvality
Nad slovenskou tvorbou držia opraty ostrieľaní hudobníci. Až spevácke súťaže umožnili preraziť väčšiemu počtu interpretov. Aj keď - niekedy ide naozaj iba o sezónne lastovičky. Veď skúste si spomenúť na mená desiatich finalistov prvej série SuperStar...
O populárnosti piesne často rozhoduje aj jej rotácia v rádiách. Keď niečo počujete stý raz, tak to buď nenávidíte, alebo začnete milovať. Aj vďaka vkusu či zameraniu rádia sa nakoniec zo singla stane hit. "Stačí spomenúť Láska moja kde si od Chiki Liki Tu-A, ktorú Funradio odvysielalo vyslovene ako srandu - bol to záznam z festivalu Pohoda. Chytilo sa to," hovorí Petruška.
Dodnes sa nálepkuje za najlepšiu slovenskú skupinu práve "nesmrteľný" Elán. "Vždy mali dobré texty, to bola ich veľka devíza. V časoch, keď v Eláne pôsobil Martin Karvaš, vyprodukovali niektoré zo svojich vôbec najlepších skladieb," dodáva Petruška. Adam Jánoš si však myslí, že k ich "večnosti" prispieva najmä konzervatívnosť slovenského poslucháča. "Veď Stužková a Nie sme zlí sa "vypaľujú" do pamätí ešte aj dnešných maturantov," dodáva.

Top 10 najlepších singlov všetkých čias
1. Joy Division - Love Will Tear Us Apart
2. Nirvana - Smells Like Teen Spirit
3. Sex Pistols - Anarchy In The UK
4. The Rolling Stones - Paint It Black
5. David Bowie - Heroes
6. The Stone Roses - Fools Gold
7. The Smiths - This Charming Man
8. Oasis - Live Forever
9. The Clash - London Calling
10. Massive Attack - Unfinished Sympathy
Zdroj: NME