17.06.2008, 00:00

Prvé lásky prežívame stále, len kulisy sa zmenili

Hudobný skladateľ a spevák Vašo Patejdl pre HN:

Aké to je opäť sa vrátiť do čias Fontány pre Zuzanu?
Ja som sa do nich vrátil už pred niekoľkými rokmi, keď sme s Dušanom Rapošom začali rozmýšľať o divadelnej verzii Fontány. Ale až pred dvoma rokmi nabral nápad jasnejšie kontúry. Pôvodne sa mal inscenovať v Prahe, napokon však bude uvedený na Slovensku, čomu sa teším.

Čo zostalo v muzikáli z vašich pôvodných nápadov?
To je ťažké povedať, kto s akým nápadom prišiel, muzikál je totiž v prvom rade tímová práca. Výsledná podoba teda vychádza z mnohých podnetov, rozhovorov, ale aj kompromisov.

V divadelnej verzii sa objaví aj niekoľko nových piesní...
Zatiaľ viem, že tam budú minimálne tri nové pesničky. Jedna bude tzv. prekáračka medzi dievčatami a chlapcami, to bude skôr zborová záležitosť. Nová pesnička bola napísaná pre Belu, bude rozprávať jej príbeh a pribudne úvodná pieseň, ktorá predstaví sídlisko a jednotlivé postavy. Ale aj staré hity budú mať nové aranžmán, všetko bude šité na mieru muzikálu. Sám som veľmi zvedavý, ako sa s piesňami popasujú mladí herci.

Pripravuje sa aj vydanie soundtracku?
Určite áno. Ľudia si ho budú kupovať najmä z nostalgie.

A ako si vy spomínate na úspech filmovej Fontány? Prečo sa podľa vás stala kultom?
Na to neviem odpovedať - jedine neskromne: že sme to urobili dobre (smiech). A, samozrejme, film asi vznikol v správnom čase, zišla sa pri ňom dobrá partia a príbeh je nadčasový. Prvé lásky, sklamania a problémy prežívajú mladí ľudia stále, hoci už možno v iných kulisách a s inými prostriedkami. No ide o večne živú tému. Mne film pomohol ku kariére, tak som rád, že po období, keď som odišiel z Elánu, prišla od Dušana Rapoša táto ponuka.