22.09.2008, 00:00

Získať domov Fullu a Benku stojí milióny

fulla_piesen_a_praca_s.jpg
Zdroj: ruzombercan.sk
Špičkové dielo výtvarného umenia je čoraz lepšia investícia. Aj preto čoraz viac ľudí nakupuje na aukciách obrazy za čoraz vyššie ceny. Na jesennej dražbe spoločnosti SOGA 7. októbra preto možno očakávať, že opäť padnú rekordy. V ponuke sú totiž miliónové obrazy významných slovenských maliarov Ľudovíta Fullu a Martina Benku.

Fulla a Benka z najlepších rokov
Práve Fullovo dielo sa na letnej dražbe predalo za nevídané 3 milióny korún. Obraz V poli na jeseň sa tak stal najdrahšie predaným slovenským obrazom. Jeho vyvolávacia cena pritom nebola ani šestina z výslednej sumy. A keďže Fullove diela sú na aukciách vzácne, zberatelia či investori sú ochotní ísť do vyššieho limitu.
Aj 7. októbra je tu možnosť získať "domov“ Fullu. V ponuke sú dokonca dva jeho obrazy. Kytica cyklámenov za vyvolávaciu cenou 1,2 milióna korún, a Kartón k mozaike na Bratislavskom hrade z roku 1968 za 670-tisíc korún.

Licitátorka Nina Gažovičová očakáva, že opäť môžu padnúť vysoké ceny. Aj preto, že diela našich modernistov Fullu a Benku vznikli v ich najlepších 30. a 40. rokoch minulého storočia.
Na aukcii je aj Benkova Žatva pod Bradlom, ktorú ponúkajú za 1,5 milióna korún, odporúčaná cena je však 2,8 milióna. "Zberateľov isto zaujme toto dielo, je skvelou ukážkou vrcholného obdobia Benkovej tvorby,“ hovorí pre HN Gažovičová.

Cenný Warhol
Medzi 450 dielami, ktoré idú do dražby, je aj farebná sieťotlač s diamantovým prachom od kráľa pop-artu Andyho Warhola Portrét Mildred Scheel z roku 1980. Vyvolávať sa bude za 450-tisíc korún.
Cenným je aj obraz jedného z hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia Ladislava Mednyánszkeho Portrét paholka.
Zberatelia môžu získať aj dve bronzové sošky známeho ukrajinského kubististu Alexandra Archipenka. Jeho dielo nedávno prešovská aukčná spoločnosť DARTE predala za 8 miliónov korún. Odliatok identickej sochy Ploché torzo ženy zatiaľ nemá určenú vyvolávaciu cenu. Rekord však v tomto prípade SOGA neočakáva. K soškám totiž nie sú žiadne doklady. Aj preto sa budú dražiť pravdepodobne od tisíc korún.
Vydražiť si možno aj diela Vladimíra Kompánka, Júliusa Kollera, Vincenta Hložníka či Ernesta Zmetáka. Ceny sa pohybujú, v desiatkach a stovkách tisíc korún.