17.06.2008, 00:00

Fontána pre Zuzanu sa mení na muzikál

Príbeh sídliskovej lásky mladého hudobníka Olina a tak trochu tvrdohlavej Zuzany pozná takmer každý. Film Fontána pre Zuzanu režiséra Dušana Rapoša sa stal od svojej premiéry v roku 1985 kultom.

Nadčasová téma o problémoch a láskach dospievajúcich ľudí, nezabudnuteľné hity Vaša Patejdla, nevinná Eva Vejmělková v hlavnej úlohe... to všetko urobilo z Fontány symbol 80. rokov a prinieslo jej ďalšie dve pokračovania.
V októbri sa "fontánové šialenstvo“ rozprúdi opäť. Fontána pre Zuzanu sa totiž vracia. Nie však v ďalšom pokračovaní na filmovom plátne, ale na doskách, ktoré znamenajú svet. Muzikál podľa jedného z najnavštevovanejších slovenských filmov uvedie v októbri Nová scéna. Lístky naň si však môžete kúpiť už dnes.

Splnený sen
Režisér Dušan Rapoš sníval o muzikáli podľa svojho filmu už niekoľko rokov. Keďže sa však venoval aj iným projektom, na zháňanie peňazí a organizáciu jeho prípravy veľa času nemal. Napokon sa však ľudia, ktorí boli ochotní premeniť sen na skutočnosť, našli, a tak Nová scéna zaradila do svojho repertoáru ďalší potenciálny hit. Rapoš sa mal pôvodne ujať aj réžie muzikálu, no keďže ho na jeseň čaká premiéra filmu Cinka Panna a v zálohe už vraj má ďalší filmový projekt, musel svoju Fontánu prenechať iným. Voľba napokon padla na Karola Vosátka, ktorý pre Novú scénu pripravil minulý rok Agenta Krowiaka, stojí aj za mnohými hrami divadla GUnaGU a hudobnými videoklipmi.
V čom, okrem režiséra, sa bude divadelná verzia najviac líšiť od svojej filmovej predlohy? "Asi v tom, že bude súčasnejšia. Aj keď dejovo muzikál vychádza z prvej filmovej Fontány, pribudnú tam aj dve - tri piesne z druhej a tretej časti,“ prezrádza pre HN producent muzikálu Ivo Ladižinský. Dočkáme sa aj hitovky Voda, čo ma drží nad vodou. "Špeciálne pre muzikál však vzniklo aj štyri - päť nových piesní,“ dodáva. Aj tie pôvodné však budú mať úplne nový "sound“, keďže Vašo Patejdl ich všetky nahrá nanovo.

Herci z celého Slovenska
Ústredný dej sa bude krútiť okolo troch základných párov - Zuzany a Olina, Bely a Vikiho, Picassa a "Nemožnej“. Tvorcovia hľadali do muzikálu podobné typy ako vo filme. "Ľudia si ich totiž podvedome budú porovnávať s filmovými hrdinami,“ vysvetľuje Ladižinský. Pri kastingoch precestovali celé Slovensko. "Nechceli sme dať šancu len tým bratislavským.“
V hlavných úlohách sa popri známych menách objavia aj dosiaľ neopočúvané. V postave Zuzany sa budú striedať Miroslava Partlová a Lucia Molnárová, Olina si zahrajú Matej Koreň a Peter Makranský.

Čo sme ešte nevideli
Muzikály na Slovensku sa, napriek pomerne slušnej návštevnosti, netešia veľkej priazni kritiky. Tvorcia Fontány pre Zuzanu sa preto, prirodzene, pokúsia opäť pozdvihnúť latku o niečo vyššie. Producent Ivo Ladižinský sľubuje viacero prekvapení a zaujímavých scénografických riešení: "Nechcem zatiaľ veľa prezrádzať, ale určite to bude výpravnejšie ako ostatné tituly Novej scény. Muzikálový divák sa stretne s vecami, ktoré si doteraz na slovenskom javisku predstaviť nevedel.“

Fontána pre Zuzanu

Kde: Nová scéna, Bratislava
Kedy: premiéra 10. októbra 2008
Za koľko: od 700 do 800 korún

Prečítajte si aj:
Prvé lásky prežívame stále

Hudobný skladateľ a spevák Vašo Patejdl pre HN:

Aké to je opäť sa vrátiť do čias Fontány pre Zuzanu?
 Ja som sa do nich vrátil už pred niekoľkými rokmi, keď sme s Dušanom Rapošom začali rozmýšľať o divadelnej verzii Fontány. Ale až pred dvoma rokmi nabral nápad jasnejšie kontúry. Pôvodne sa mal inscenovať v Prahe, napokon však bude uvedený na Slovensku, čomu sa teším.

Celý článok >>