18.03.2008, 00:00

Kráľ divadla. Karol Machata

Kto by nepoznal ten hlboký, mäkký, zamatový hlas, ktorý patrí Karolovi Machatovi. Mnohí z nás ho máme vrytý do pamäti najmä ako hlas rozprávača rozprávok - v spomienkach na detstvo, keď sme pri rádiu či platni netrpezlivo čakali, kedy sa nám prihovorí.

Do divadla sa zas chodilo "na Karola Machatu", pretože rovnako ako je výborný rozprávač, je aj výborný herec a naozajstný profesionál.
Na doskách SND
Prednedávnom sa tento náš herecký velikán dožil 80 rokov. Pri tejto príležitosti sprístupnil Divadelný ústav v priestoroch historickej budovy SND výstavu, ktorá nám sprítomňuje jeho divadelnú cestu od začiatkov v SND, cez krátke, ale profilovo významné pôsobenie v Martine, po opätovný návrat na dosky našej prvej scény.
Výrazný predstaviteľ slovenského moderného herectva silou svojej hereckej individuality a nevšednou mierou talentu patril vyše štyridsať rokov k popredným osobnostiam činohry Slovenského národného divadla. Výstava prináša množstvo unikátnych záberov z fondov a zbierok Divadelného ústavu, ktoré nám pripomínajú Machatove herecké danosti v žánrovo veľmi rozdielnom repertoári - od konverzačných komédií, cez grotesky až po tragédie a psychologické drámy. Prostredníctvom fotografií tak máme možnosť oboznámiť sa s Machatovou pôsobnosťou na javisku SND, kde pôsobil až do roku 1998 - teda takmer plných 47 divadelných sezón.
Karol Machata patrí k strednej hereckej generácii, ktorá výrazne vstúpila do dejín slovenského divadla 20. storočia, položila základy moderného hereckého prejavu a dala mu európsky rozmer. Ako podotkla aj jeho dlhoročná kolegyňa, divadelná režisérka Alena Horvátová: "Nech už hral Karol Machata kdekoľvek - v divadle, vo filme, v televízií či v rozhlase - vždy bol jednoducho kráľ." Spomedzi "divadelných dám" asi najčastejšie po boku Zdeny Gruberovej, Milky Vášáryovej a, samozrejme, Márie Kráľovičovej. "Hrala som s ním Rómea a Júliu a od tých čias mi závideli všetky ženy," zaspomínala Kráľovičová.
Do rozhlasu sa vďaka učiteľke dostal v relatívne mladom veku. Láska k divadelným doskám neskôr spôsobila, že namiesto vysokej školy obchodnej sa rozhodol pre herectvo.
O publicitu nestál
"Rozhovor? Nie, prepáčte, ja také veci nerobím." Tušila som, že nebudem prvá, ktorú Karol Machata odmietne. Je o ňom totiž známe, že rozhovory jednoducho nedáva a svoje súkromie si prísne stráži. Tejto zásady sa drží už roky. S manželkou, ktorú v rodine volajú Mandika, vychoval dvoch synov, lekára Mariána a kameramana Stacha. Po sedemdesiatke vyhlásil, že sa už nahral dosť a herectvo "zavesil na klinec". Dnes si užíva dôchodok vo vilke pod bratislavským Slavínom. Stále je to však energický a silný muž, ktorého nezlomila ani predčasná tragická smrť syna Stacha.
Od 60. rokov sa stal Karol Machata objektom rôznych oficiálnych pôct a ocenení. V roku 1967 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1979 titul národný umelec. Za významné zásluhy v oblasti divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby mu prezident v roku 2003 udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II., za celoživotné dielo získal Cenu Tatra banky. "Standing ovations" zožal aj pri minulotýždňovom udeľovaní cien OTO 2007, kde bol uvedený do Siene slávy. Osobne sa však na tomto slávnostnom ceremoniáli nezúčastnil.
Ďalšou poctou by zaiste bol aj dokument, ktorý by mapoval život tohto nezabudnuteľného kráľa divadla. Zatiaľ v príprave nie je, aj keď sa to vylúčiť sa to nedá. Herecký kolega Ladislav Chudík svoj dokument už videl, v príprave je momentálne aj dokument o Mariánovi Vargovi v réžii Martina Hanzlíčka s názvom Obyvateľ vlastného ostrova.