10.04.2015, 15:32

„Byt z papiera“ má svoje výhody. Najmä v uvádzacej cene

Čo vedie ľudí k tomu, aby si obstarali byt, ktorý bude postavený až o poldruha roka? To, že na riešenie situácie dostanú viac času a možností.

Predstavte si, že si chcete kúpiť byt, ale žiaden vám nevyhovuje. Či už cenou, veľkosťou, dispozíciou priestoru alebo lokalitou. Zistíte však, že v nejakej príjemnej štvrti zamýšľa developer výstavbu nových bytoviek. Síce až o 18 mesiacov, ale tieto byty by vám svojimi parametrami vyhovovali oveľa viac, než už realizované stavby. Je vysoko pravdepodobné, že aj vy sa zaradíte do skupiny ľudí, ktorí sa rozhodnú obstarať si, takpovediac, „byt z papiera“.

Výhodná je uvádzacia cena

Klientela sa v základných rysoch nemení. Stále citlivo reaguje na cenu, najmä ak ide o takú veľkú investíciu, akou je nové bývanie. Čo však zákazníka motivuje najviac, ak sa kupuje „nehnuteľnosť z papiera“?
Prioritou je jednoznačne výhodná uvádzacia cena. Kupujúci sú si vedomí faktu, že spolu s blížiacim sa termínom kolaudácie bude cena priamo úmerne rásť, preto kupujú, kým je cena najnižšia.
Dopyt podporujú aj výhodné podmienky financovania a zaujímavé úrokové sadzby, ktoré sa v súčasnosti pohybujú okolo dvoch percent.  Developerovi často postačuje, ak klient na úvod zaplatí 10 – 20 percent celkovej hodnoty nehnuteľnosti. Zostávajúca časť sa väčšinou doplatí až po kolaudácii. „Klient má tak dostatok času na predaj nehnuteľnosti, v ktorej momentálne býva, a tiež možnosti, ako doriešiť financovanie doplatku kúpnej ceny prostredníctvom hypotekárneho úveru,“ hovorí architekt Michal Zajíček, analytik realitného trhu zo spoločnosti Lexxus.

Najlepšie byty sa míňajú ako prvé

Nemenej dobrým dôvodom kúpy „bytu z papiera“ je budúce vlastníctvo bytu, ktorý raz môže byť vhodný na investíciu. Ide najmä o malé byty, jedno-, dvoj- maximálne trojizbové, umiestnené v lokalite zaujímavej na prenájom. Po takýchto bytoch je veľký dopyt aj zo strany reálnych budúcich užívateľov, ktorí ich kupujú ako svoje prvé, štartovacie bývanie. Z celkovej ponuky na realitnom trhu sa míňajú najrýchlejšie. Preto aj obava, že možnosť výberu sa bude zužovať, respektíve fakt, že najlepšie byty sa z ponuky minú ako prvé, motivujú ku kúpe ešte nepostavených bytov.
Ľudia so silnými sociálnymi a inými väzbami k lokalite sú pri kúpe zatiaľ nepostaveného bytu motivovaní práve miestom jeho budúcej realizácie. Lokálpatrioti hľadajú nové bývanie na mieste, kde majú rodinu a priateľov, ich dieťa chodí do školy či škôlky a  miesto má dobrú dopravnú dostupnosť.

Dôležité sú referencie

V neposlednom rade predaj „nehnuteľností z papiera“ funguje aj vďaka tomu, že zákazník je rozhľadenejší, dôveruje len preverenému developerovi. Veľký dôraz kladie na referencie a skúsenosti iných klientov, ktoré sa týkajú kvality stavby. Ako prvé sa kupujú rozumné dispozičné riešenia s dostatkom úložných priestorov, ktoré v mnohých starších bytoch chýbajú. Okrem iného nové projekty ponúkajú dostatok parkovacích miest, čo je v súčasnosti pre kupujúcich dôležitým faktorom výberu.

Kde sa pohybujú ceny (bez DPH) nových bytov v hlavnom meste:

  • priemerná cena novostavby: 1 825 eur/m2
  • cena nového bytu v obvode Bratislava I: 2 500 eur/m2
  • cena nového bytu v ostatných obvodoch: 1 600 – 1 700eur/m2