15.03.2012, 00:00

Kvalitné novostavby lomcujú trhom

Bratislavčania dávajú ležiakom košom. Podľa aktuálnych štatistík spoločnosti Jones Lang LaSalle totiž priemerná cena zakúpených novostavieb na štvorcový meter začína stúpať.

Paradoxne, cenníkové ceny naďalej klesajú. „Dlhodobo ťažko predajné byty vplývajú na pokles cien v ponuke. Avšak tie populárne, ako napríklad menšie trojizbové, idú vlastnou cestou,“ konštatuje Michal Padych, vedúci rezidenčného oddelenia Jones Lang LaSalle na Slovensku.

Prieberčivý zákazník
Dokončené a nepredajné novostavby sa v Bratislave počítajú na tisícky. Jednotlivé realitné agentúry sa nevedia zhodnúť na konkrétnom čísle, odhady sa však pohybujú od troch- do štyroch tisíc.

Práve tento kolos „nechcených“ nehnuteľností tlačí ceny ponúkaných bytov nadol. Sedempercentný pád medzi dvoma polrokmi zaznamenali aj štatistiky Jones Lang LaSalle.

„Novostavby, ktoré sú dlhšie na trhu, sa musia popasovať so skutočnosťou, že kvalita poskytnutých materiálov a pôdorysy už nemusia vyhovovať súčasným požiadavkám kupujúcich,“ hovorí Matej Kucharič z realitnej kancelárie Magnum Real.
Aj preto priemerné ceny za štvorcový meter v inzerátoch padajú od vypuknutia krízy. Rozdiely neraz presahujú aj sumu 15-tisíc eur. Napriek zlacňovaniu, na strane predaných bytov sa začína cena na štvorcový meter stúpať. „Klienti si začali vyberať kvalitnejšie produkty. Nemám na mysli iba kvalitu vybavenia bytu, ale aj úroveň projektu, efektivitu pôdorysu a podobne,“ vysvetľuje Padych.

Výber sa zužuje
O tom, že Bratislavčania kupujú aj za cenu toho, že si priplatia, hovoria aj čísla. Kým priemerne sa za druhý polrok vlaňajška byt v Bratislave ponúkal za 2002 eur za štvorcový meter, predávané byty mali tento údaj o 34 eur vyšší. Dôvodov je hneď viac. „Stretávame sa s projektmi, ktoré aj zvýšili cenník bytov a napriek tomu sa podarilo vypredať ich ešte pred kolaudáciou,“ vysvetľuje Peter Balogh, konateľ realitnej spoločnosti Negotiant.

Faktorom, ktorý výrazne ovplyvnil štatistiky, bol aj ten, že novšie projekty sú síce lacnejšie, avšak v prepočte na meter štvorcový aj drahšie. Navyše, v druhom polroku vlaňajška vzrástol záujem o investície do nehnuteľnosti a viaceré realitky hlásili nárast predaja luxusných bytov.

Podľa Padycha sa rozdiel medzi ponúkanou a predávanou cenou bude naďalej zväčšovať. Makléri však poukazujú na to, že trh stále nevie prečítať viacero otáznikov. „Z globálneho hľadiska je tu vplyv finančnej krízy. Na Slovensku budeme mať tiež novú vládu, ktorá bude hľadať rôzne možnosti príjmov do štátneho rozpočtu. Toto môžu ovplyvniť situáciu na realitnom trhu,“ myslí si

Michal Ružek, konateľ realitnej kancelárie Mitan SK. Za pravdu mu dáva ja Veronika Komorníková, riaditeľka realitného portálu trh.sk. „Nová vláda a jej politika ovplyvní všetky sféry zasahujúcich do oblasti nehnuteľností,“ hovorí.

Do cien nehnuteľností sa odzrkadlí aj nepomer medzi novými, kvalitnými nehnuteľnosťami a ležiakmi, ktoré si niekoľko rokov nevedia nájsť majiteľov. Balogh pripomína, že viacero developerov má investičný úver a v prípade nízkej predajnosti bude hľadať spôsob, ako vysporiadať záväzky voči banke.

„Je možné, že klienti sa v určitých etapách tohto roka môžu dostať k novým nehnuteľnostiam za veľmi atraktívne podmienky,“ naráža na cenotvorbu tzv. ležiakov Balogh.