01.03.2011, 00:00

Realitná kríza končí. Byty nezdražejú

Daňové zmeny aj hypotekárne preteky bánk odštartovali novú vlnu sťahovania Slovákov.

Keď vložíte peniaze na sporenie priebežne počas roka, získate rýchlejšie nárok na stavebný úver. Snímka: Stockxpert
Zdroj: Stockxpert

Keď vložíte peniaze na sporenie priebežne počas roka, získate rýchlejšie nárok na stavebný úver. Snímka: Stockxpert
Zdroj: Stockxpert
Predaj nových bytov totiž v závere minulého roka lámal rekordy. "V medziročnom porovnaní kvartálov sa predalo o 70 percent viac bytov ako v roku 2009,“ prezrádza Filip Žoldák z realitnej kancelárie Lexxus.

Pomohol aj Mikloš
Kríza je za nami, vravia opatrne predajcovia. "V poslednom čase sa nám stáva, že na jeden byt máme aj troch záujemcov,“ prezrádza Peter Gordík z realitnej kancelárie Red. Aj keď sa počas celého roka predaju bytov darilo len skromne, potiahli posledné tri mesiace. "Hlavný nárast spôsobila zmena zákona o dani z predaja nehnuteľností,“ hovorí o prvom momente Veronika Komorníková, riaditeľka realitného portálu trh.sk. Druhým bola hypotekárna vojna bánk, ktorá presvedčila ďalších kupujúcich.

S cenami dole
Veľké nárasty dokonca "vybielili“ trh s menšími bytmi. "Kvalitné jedno- a dvojizbové byty v dobrej lokalite s cenou do 100-tisíc je v Bratislave už problém nájsť,“ hovorí Miloš Sušarský z Tatra Residence. Napriek tomu sa ceny zvyšovať nebudú, keďže v hlavnom meste zostáva nepredaných ešte takmer tritisíc nových bytov. "Každá nepredaná ponuka sa postupne znižuje. Pozorujeme zlacňovanie až do 30 percent z pôvodnej ceny,“ konštatuje Adriana Kubiková z Century 21 General Reality.

Aj keď predaj nehnuteľností na začiatku roka ustál, predajcovia predpovedajú na tento rok nárast ďalších 15 percent. "Ten však bude musieť byť podporený novou ponukou a v niektorých prípadoch aj ďalším zlacňovaním,“ uzatvára Žoldák

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.