16.04.2008, 00:00

Banky: Problém s bankomatom? Neverte fámam

Zadať PIN kód pri výbere z bankomatu v opačnom poradí, aby ste privolali políciu, pretože vás niekto násilím núti vybrať peniaze, je nezmysel. Ak totiž máte PIN v tvare 1221, aj keď ho "vyťukáte" opačne, zostáva rovnaký.

E-maily s takýmto odporúčaním a dôvetkom, že bankomat síce peniaze vydá, ale zároveň privolá políciu, ktorá vám príde na pomoc, sa v elektronickej pošte objavujú so železnou pravidelnosťou. Banky upozorňujú, že je to nezmysel. Dôvodom je už spomínaná situácia, keď PIN kód je - nech by ste ho zadali spredu alebo zozadu, stále rovnaký. Okrem toho nezabúdajte, že ak trikrát po sebe zadáte nesprávny PIN kód, bankomat vám platobnú kartu zablokuje.

Libanonská slučka
Ďalší z e-mailov môže upozorňovať na zariadenie, ktoré zlodeji nalepia cez slot bankomatu. Páska má zabrániť tomu, aby karta vošla dnu úplne celá, a tiež tomu, aby sa dala vybrať. Majiteľa potom majú ďalší čakajúci, rozumej zlodeji, tlačiť k tomu, aby sa ponáhľal, takže ten v domnení, že mu bankomat zhltol kartu alebo sa v ňom zasekla, odíde bez nej. Zlodeji potom zariadenie odlepia a kartu vytiahnu. Tomuto postupu sa hovorí libanonská slučka.
"Takzvaná libanonská slučka je v kartovom biznise dlhoročne známy typ podvodu. Ojedinele sa vyskytne aj na Slovensku. Poštová banka tento typ podvodu na svojich bankomatoch nezaznamenala. Ani platobné karty vydané Poštovou bankou neboli takýmto spôsobom zneužité," konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Hana Šimková.
Rovnaký poznatok má aj hovorkyňa Istrobanky Miroslava Pargáčová: "Použitie Libanonskej slučky sme doposiaľ v tejto podobe na našich bankomatoch nezaznamenali. Slovensko patrí ku krajinám s nízkym počtom podobných podvodov a vyskytujú sa skôr vo ,vlnách#146#, keď na našom území pôsobí nejaká organizovaná skupina podvodníkov," dodáva.
Aj hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková pripomína, že organizované sofistikované skupiny sa na Slovensku neudomácnili. "Na Slovensku boli zaznamenané podvody na bankomatoch s namontovaním zariadenia na snímanie magnetického prúžku a PIN čísla alebo s použitím takzvaných bielych plastov," konkretizuje.

Nie paranoja, ale ostražitosť
Podľa Hany Šimkovej je v oblasti organizovaného zločinu stále populárny takzvaný skimming platobných kariet, kedy dôjde ku kopírovaniu údajov na magnetickom prúžku. Banky sa voči tomuto typu podvodu bránia zavádzaním čipovej technológie na platobných kartách aj na zariadeniach, teda bankomatoch a POS termináloch. Zároveň však zdôrazňujú, že napriek tomu je vždy dôležité, aby ste sa pri používaní platobných kariet správali obozretne a aby ste dodržiavali odporúčané zásady pri zaobchádzaní s nimi.
Platobnú kartu si pripravte vopred, aby ste pri bankomate nestrácali čas jej hľadaním. Predtým, než vložíte kartu do bankomatu, skontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú podozrivé cudzie predmety, ktoré štandardne nie sú jeho súčasťou. Ak máte podozrenie, že na bankomate je niečo netradičné, kontaktujte zamestnancov banky a použite iný bankomat.
Pri výbere peňazí sa pozorne poobzerajte okolo seba a presvedčte sa, či sa v okolí nepohybuje niekto, kto by sa o vás nápadne zaujímal. Pri zadávaní PIN buďte opatrní, aby nikto nemohol tento kód odpozorovať. Odporúča sa zakryť klávesnicu rukou, čím sa toto riziko podstatne zníži. Ak máte podozrenie, že váš PIN mohol niekto odpozorovať, zmeňte si ho.
V žiadnom prípade si nenechajte pri výbere z bankomatu od nikoho radiť. Riaďte sa len pokynmi uvedenými na obrazovke bankomatu.
Zapamätajte si, že nikto nemá právo transakciu prerušiť, ani do nej zasahovať. Počas transakcie nesmie ani bezpečnostná služba alebo iný personál banky či obchodného miesta zasahovať do vašich transakcií.
V noci vyberajte peniaze iba v bankomatoch, ktoré sú dostatočne osvetlené.
Kartu si po ukončení transakcie dobre uschovajte. Nezabudnite si zobrať hotovosť. V prípade, že ste si zvolili aj vytlačenie potvrdenky, túto by ste si mali starostlivo uschovať pre prípad reklamácie.

Budúcnosť je v čipoch
Banky sa usilujú chrániť bankomaty jednak inštaláciou kamier, jednak zariadení, ktoré znemožnia kopírovanie kariet.
Ďalším krokom k väčšej bezpečnosti platobných kariet je použitie čipovej technológie, teda karty bez magnetického prúžku, ktorá sa nedá skopírovať. Treba však povedať, že to je dlhodobý a nákladný proces.
Čipová technológia zároveň poskytuje aj ďalšie možnosti využitia karty ako média pre doplnkové aplikácie, ako sú napríklad vernostné programy, elektronická peňaženka či autentifikácia držiteľa v elektronickom prostredí... "Moderné dizajnérske prvky neobchádzajú ani karty. Používajú sa rôzne prvky, ako napríklad fluorescentné farby, trblietavé vyhotovenie, karty priehľadné, hologramy, rôzne prevedenia kovov, ale i karty s vlastným dizajnom podľa želania klienta. Čo sa týka zmeny tvaru karty, je možné funkciu karty implementovať napríklad do hodiniek, mobilných telefónov či príveskov na kľúče a podobne, ale táto zmena si vyžaduje použitie bezkontaktnej technológie, ktorá je sama osebe pomerne novým prvkom," vysvetľuje hovorkyňa Istrobanky Miroslava Pargáčová.

Odporúčania k bankovej platobnej karte
- Platobnú kartu ihneď pri prevzatí podpíšte na vyznačenom mieste.
- Po prevzatí PIN čísla si ho dobre zapamätajte.
- Doklad, na ktorom je PIN uvedený, znehodnoťte.
- Nikdy si nezapisujte PIN na platobnú kartu alebo doklad či kúsok papiera, ktorý máte uložený v blízkosti karty.
- Svoj PIN nezverejňujte. Nehovorte ho ani svojim rodinným príslušníkom, zástupcom finančných inštitúcií, ani polícii či obchodníkovi.
- Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte. Platobná karta je neprenosná.
- Pridelený PIN si môžete kedykoľvek zmeniť prostredníctvom bankomatov na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte.

Odporúčania pri platbe na POS termináloch
- Pri platení majte kartu vždy pod dohľadom, personál pri platení nesmie s vašou kartou nikam odchádzať.
- Pri zadávaní PIN si klávesnicu zakryte rukou, aby ste znemožnili jeho odpozorovanie.
- Pri platení kartou si vždy skontrolujte správnosť údajov a výšku sumy na potvrdenke.
- Po platbe skontrolujte, či vám obchodník kartu vrátil.
- Uchovajte si kópiu účtovného dokladu pre prípad reklamácie.

Odporúčania pri platbe prostredníctvom internetu
- Nákup cez internet realizujte iba cez www stránky, ktoré využívajú zabezpečenie komunikácie, napríklad protokolom SSL, respektíve SET. O zabezpečení www stránky sa môžete presvedčiť na spodnej lište internetového prehliadača.
- Pri platení kartou cez internet alebo po telefóne buďte veľmi opatrní.
- Berte na vedomie, že pri uskutočnení transakcie kartou na internete sa vystavujete riziku jej zneužitia, za ktoré banka nezodpovedá.

Prečítajte si aj:

Hypotéku môžete dostať, aj keď pracujete v zahraničí

Na vaše otázky odpovedajú:

Jana Šlachtičová Lauková
hypotekárna špecialistka spoločnosti Hypocentrum
Jana Hurtošová
analytička spoločnosti Symsite Research


Môžem dostať hypotekárny úver (chcem kupovať byt na Slovensku), aj keď pracujem v zahraničí? Ak áno, čo všetko môže banka odo mňa požadovať, prípadne čo mi pomôžezískať výhodnejšie podmienky?

Celý článok >>