02.02.2016, 00:00

20 otázok a odpovedí. Poraďte si s daňami za byt, psa či odpad

Kedy musíte platiť daň z nehnuteľností, za vývoz komunálneho odpadu alebo za domáce zviera? Kto môže ušetriť a kedy? Pozreli sme sa na tieto a aj ďalšie časté otázky z praxe spolu s expertmi HN Poradne. Tu sú ich rady

a odporúčania.

Dane za domáce zvieratá

Prihlásenie psa

Kedy mám prihlásiť psa na miestnom úrade?

Radia HN:

Zo zákona o miestnych daniach majú majitelia psov povinnosť prihlásiť psa na príslušnom oddelení mestského úradu. Vznik daňovej povinnosti je majiteľ psa povinný oznámiť mestu do 30 dní odvtedy, čo si ho zadovážil, a to podaním priznania k dani za psa. Táto daň sa vzťahuje na zviera staršie ako 6 mesiacov bez ohľadu na to, či psa chová fyzická alebo právnická osoba.

Daň za psa

Koľko musím obci zaplatiť, ak chováme dvoch psov?

Radia HN:

Sadzbu dane určuje obec, a to za jedného psa a na daný kalendárny rok. Pokiaľ majiteľ chová dva psy, daň musí zaplatiť za každého, neprihliada sa pritom na rasu. Mestá a obce výšku dane upravujú všeobecne záväzným nariadením. Sadzba sa môže líšiť podľa toho, či je pes chovaný v bytovom dome, alebo v rodinnom dome. Za psa v byte býva spravidla vyššia daň. Niektoré mestá a obce sadzbu pre určitých chovateľov znižujú alebo ich od dane úplne oslobodzujú. Napríklad to tak býva pravidlom u dôchodcov alebo zdravotne postihnutých. Znížená daň môže byť za kastrované alebo sterilizované zviera, ak si niekto adoptuje psa z miestneho útulku alebo so svojím psom absolvuje výcvik poslušnosti a preukáže sa príslušným osvedčením.

Kedy nemusím platiť daň za to, že mám psa?

Radia HN:

Daň sa neplatí za psa chovaného na vedecké účely a výskumné účely, umiestneného v útulku zvierat, so špeciálnym výcvikom, ktorého vlastní alebo používa občan s ťažkým zdravotným postihnutím. Niektoré mestá a obce sadzbu pre určitých chovateľov znižujú alebo ich od dane úplne oslobodzujú. Napríklad tak býva pravidlom u dôchodcov alebo zdravotne postihnutých. Znížená daň môže byť za kastrované alebo sterilizované zviera, ak si niekto adoptuje psa z miestneho útulku alebo so svojím psom absolvuje výcvik poslušnosti a preukáže sa príslušným osvedčením.

Zodpovednosť za psa

Môže chodiť na prechádzky so psom aj môj 10-ročný syn, ak ho má na vôdzke?

Radia HN:

Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá jea schopná ho ovládať v každej

situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá,

a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.