11.12.2013, 00:05

Dôchodcom štát pridá. Jednorazovo

Seniori si môžu prilepšiť. Sociálna poisťovňa vypláca vianočné bonusy bez žiadosti do 75 eur.

Až 75 eur navyše. Toľko si môžu niektorí dôchodcovia prilepšiť tento mesiac na svojej penzii. Štát totiž pred niekoľkými mesiacmi


odklepol vyplácanie vianočných dôchodkov. Tie by tak mali penzisti dostávať počas celého tohto mesiaca, pri výplate „bežného“ dôchodku. No aj na jeho získanie si štát stanovil podmienky. Aby ste získali plnú výšku príspevku, váš dôchodok nesmie byť v decembri vyšší ako je suma aktuálneho životného minima, ktoré je v súčasnosti 198,09 eura.

Nič nemusíte dokladovať

Na to, aby vám bol vianočný príspevok vyplatený, nemusíte podávať žiadnu žiadosť ani dokladovať výšku penzie. Sociálna poisťovňa vám ho prizná automaticky. Na plnú výšku príspevkov, teda 75 eur, však nemajú nárok všetci. Ich vyplácanie je odstupňované podľa výšky penzie. Ak si spočítate všetky vaše dôchodky a dosiahnete najvyššiu hranicu na získanie príspevku, ktorá je tento rok stanovená na výšku 483 eur, na Vianoce vám štát pošle navyše 46,51 eura, čo je minimálna výška príspevku. Ak je však váš dôchodok za tento mesiac vyšší ako 483 eur, na peniaze navyše už nemáte nárok. O tom, či dostanete vianočný dôchodok alebo nie, vás Sociálna poisťovňa informovať nebude, vyplatí vám ho na účet v banke alebo v hotovosti, podľa toho, ako máte nastavené vyplácanie dôchodkov. 

Ak máte viacero dôchodkov, sumy sa spočítajú

Na získanie vianočného bonusu však musíte spĺňať tri zá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.