Chcete ušetriť na daniach a odvodoch? Dá sa to, a pritom úplne legálne, ak dodržíte pár základných pravidiel. Odpočítate si na seba i na manželku nezdaniteľnú časť, na dieťa daňový bonus, využijete paušál či skutočné výdavky, podľa toho, čo sa vám viac oplatí. Tu je návod, ako na to.

1. Živnostníci, mali ste vlani nízky príjem? Aj tak pozor na dane

Mali ste vlani čo i len na jeden deň otvorenú živnosť, ale zárobok žiadny? Tak v takom prípade podávate daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2015 len vtedy, ak vaše celkové zdaniteľné príjmy presiahli 1901,67 eura.

Rozhoduje vlaňajší celkový zdaniteľný príjem

V takom prípade podávate priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu B. Do celkových zdaniteľných príjmov sa podľa Martina Palkoviča z účtovnej spoločnosti Palkovič zahrnuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. „Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrnuje aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, teda rezidenta SR. Daňové priznanie ste však povinný podať aj vtedy, ak vaše zdaniteľné príjmy uvedenú sumu nepresiahli, ale vykazujete daňovú stratu.“

Sezónnosť má vplyv na biznis

Od toho, aké boli vaše príjmy za minulý rok, sa odvíja aj výška odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Tie si však už od minulého roka nemusíte vypočítavať sami. Ako totiž spresňuje Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, výšku odvodov oznamuje zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní a Sociálna poisťovňa listom. V liste sa dozviete tiež to, či vám vzniká alebo zaniká vaše povinné nemocenské a dôchodkové poistenie. „Veľký problém majú živnostníci aj so sezónnosťou a platením odvodov. Niektoré typy živn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.