19.02.2015, 00:00

Smrť partnerky by mi poslala syna do "decáku"

Páry rovnakého pohlavia sa stále cítia ako občania druhej kategórie.

Pomôcť by im mal legitímny zväzok, ktorý by zabezpečil rovnaké práva a povinnosti, ako majú manželské dvojice.

Inštitút manželstva nie je len verejným vyznaním lásky medzi mužom a ženou, ale aj zárukou právnych a rodinných istôt. Pre manželov je samozrejmé, že môžu spolu žiadať o hypotéku, vyzdvihnúť deti zo školy alebo im podpisovať žiacku knižku. Takisto ak by jeden z nich zomrel, štát by maloletým, ktoré vychovávali, pomohol sirotským príspevkom a pozostalému vdovským dôchodkom.

Pre páry rovnakého pohlavia, ktoré takisto žijú usporiadaným rodinným životom, to samozrejmosť nie je. „Našou najväčšou obavou je, že ak by zomrela moja partnerka, ktorá je biologickou matkou nášho synčeka Andrejka, ten by sa ocitol v detskom domove,“ hovorí lesbička Alena zo Senca.

„Všetky ostatné záležitosti sú pre nás druhoradé. Ale zamrzí, že sa nemôžeme vystriedať na materskej alebo ísť jedna namiesto druhej ani po poštu,“ dodáva. Problémov je podľa páru, ktorý spolu žije päť rokov a vychováva dvojročného chlapca, viacero. „Nedozviete sa od lekárov o zdravotnom stave vášho partnera. Ak Andrejko v budúcnosti ochorie, nemôžem s ním zostať doma. A ani po rokoch spolužitia plných lásky a oddanosti nebudeme mať v starobe nárok na vdovský dôchodok,“ vyratúva Alena prvé problémy, ktoré jej napadnú.

Neistota? Straší ich

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články