06.07.2015, 09:35

Priestupok alebo trestný čin? Takto môžete bojovať proti susedovi

Kedy je dané konanie priestupok a kedy trestný čin, je veľmi ťažké povedať. Závisí to totiž od okolností konkrétneho prípadu.

V zásade platí, že čím je porušovanie vášho práva závažnejšie (väčšia škoda na majetku, väčšia hrozba škody alebo poškodenia zdravia), tým skôr môžeme hovoriť o trestnom čine. V zásade platí, že na spôsobenie niektorých trestných činov, ako je napríklad poškodzovanie cudzej veci, sa závažnosť činu odvíja od výšky spôsobenej škody. Pre niektoré trestné činy je preto potrebné, aby bola škoda spôsobená aspoň na úrovni takzvanej malej škody, ktorú trestný zákon definuje ako škodu prevyšujúcu 266 eur. Ak škoda túto sumu nepresiahne, môže ísť o priestupok. Nezabúdajte tiež na to, že s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.