07.05.2014, 18:19

Regulovanie účtovníkov bude riešiť aj vláda

To, či budú živnosti účtovníkov viazané, ešte nie je známe. Ak však návrh prejde, účtovníci budú musieť spĺňať podmienky praxe či vzdelania.

Regulovanie účtovníkov bude riešiť aj vláda

Myšlienka vládnej podpory návrhu Slovenskej asociácie malých podnikov o regulácii živností účtovníkov je v tejto chvíli

v štádiu riešenia. Podľa slov rezortu vnútra sa asociácia už dlhodobo snaží, aby bola činnosť účtovníka regulovaná, teda viazaná.

Na ťahu je rezort financií

Ministerstvo potvrdzuje, že problematiku riešili spoločne s asociáciou aj na sneme koncom apríla. „Avšak na to, aby bola živnosť účtovníka regulovaná, treba pre uchádzačov o túto živnosť stanoviť odbornú spôsobilosť, teda vzdelanie a prax,“ hovorí Peter Lazarov z tlačového odboru kancelárie ministerstva vnútra.

Prvé kroky musí preto podniknúť ministerstvo financií, a to tak, že stanoví pre živnosť účtovníka konkrétne kritériá, ktoré budú musieť účtovníci po novom spĺňať. „Je to preto, že rezort financií má na starosti vedenie účtovníctva, teda zákon o účtovníctve,“ konštatuje a dodáva, že schválené podmienky sa následne prerokujú a zapracujú do živnostenského zákona. To, kedy budú zmeny platné, zatiaľ nie je známe.

Zatiaľ len pre živnosti

Budú sa nové kritériá týkať aj tých účtovníkov, ktorí vykonávajú účtovníctvo desiatky rokov? „Nepoznáme predstavy asociácie. Nie je však vylúčené, že sa to dotkne aj existujúcich živnostníkov, ktorí podmienky nebudú spĺňať.“ Pokiaľ by bola živnosť pre vedenie účtovníctva opäť regulovaná, rezort vnútra neplánuje vytvoriť stavovskú organizáciu pre posudzovanie odbornej spôsobilosti. Viazané živnosti sú spoplatnené, za každú živnostník zaplatí 15 eur.

Nové podmienky pre účtovníkov sa však budú týkať len živnostníkov, pretože Lazarov vysvetľuje, že rezort vnútra nerieši zamestnanecké pomery. Na to, v akom štádiu je vytváranie podmienok, sme sa pýtali aj ministerstva financií. Zaujímali sme sa aj o názor, či regulovaná živnosť účtovníka pomôže predchádzať daňovým únikom alebo podvodom. Rezort financií sa však ohradil, že živnostenský zákon nespadá do ich kompetencie, a tak na ostatné otázky neodpovedal. 


V dnešných tlačených HN ste si mohli prečítať: Účtovať môže každý. Zákon to dovoľuje

Špecializovanú prílohu Poradca nájdete v tlačených HN každú stredu.

Pdf vydanie denníka si môžete objednať jednoducho cez SMS na váš mail TU.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.