17.03.2015, 00:00

Dohodári, týmto omylom sa v priznaní vyhnite

Rozhodli ste sa podať si daňové priznanie, hoci ste vlani pracovali len na dohodu a nevyšla vám povinnosť? Na tieto chyby si dajte pozor.

Pracovali ste vlani na dohodu? Ak vaše príjmy neprekročili viac ako 1901,67 eura, daňové priznanie podávať nemusíte. No môžete. Platí totiž, že ak ste mali nízke príjmy a zároveň nárok na nezdaniteľné minimum, štát vám pravdepodobne vráti daňový preplatok. Ale len vtedy, ak ste z dohody počas vlaňajška platili preddavky na daň. Aby ste sa vyhli zbytočným chybám v priznaní, pozrite sa, na čo si dať pozor.

1. Chybné krátenie nezdaniteľnej časti na daňovníka

VI. oddiel, riadok 37

Nesprávny výpočet nezdaniteľnej časti na daňovníka je jednou z najčastejších chýb, ktorých sa daňovníci dopúšťajú. Nárok na nezdaniteľnú časť v plnej výške má daňovník aj v prípade, že pracoval iba časť roka, týka sa to najmä živnostníkov, mamičiek, ktoré išli počas zdaňovacieho obdobia na materskú, daňovníkov, ktorí boli časť roka evidovaní na úrade práce, študentov a pod.

2. Zlý výpoče

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.