15.02.2016, 23:58

Zákon kliká slovenským e-shopom po prstoch


Spoločnosť, ktorá prevádzkuje e-shop, požaduje od svojich zákazníkov súhlas so spracovaním osobných údajov. Nedávno jej
bolo oznámené, že systém získavania súhlasu má nastavený nesprávne.

Obchody na internete patria medzi typické oblasti, kde sa spracúvajú osobné údaje. Riziká s tým spojené je majiteľ povinný do čo najväčšej miery eliminovať tak, aby sa nedostal do rozporu so zákonom. Podľa advokáta Tomáša Zahradníka je moment prvého získavania údajov väčšinou rovnaký. „Ide o bežné situácie, keď nový klient pri prvej objednávke alebo priamo na stránke pri registrácii vypĺňa registračný formulár,“ hovorí pre HN Zahradník.

Požadovať len nevyhnutné 

Rozsah požadovaných informácií, ktoré má zákazník vyplniť, musí zodpovedať zámeru ich spracovania. „Ak prevádzkovateľ
e-shopu požaduje toto povolenie na viaceré účely, napríklad aj na ďalšie oslovovanie v budúcnosti, musí ich prezentovať už pri vypĺňaní formulára,“ upozorňuje advokát. To isté platí aj vtedy, keď internetový obchod plánuje k získaným dátam priraďovať ďalšie, napríklad nákupnú či platobnú históriu kupujúcich. Bežná prax je aj zasielanie elektronickej pošty s marketingovými informáciami, na ktoré prevádzkovateľ takisto potrebuje osobitné odklepnutie klienta.

Zákazník musí mať zároveň možnosť rozhodnúť o udelení súhlasu na každý účel osobitne. Z jeho verdiktu následne vyplývajú
majiteľovi internetového obchodu povinnosti. „Spracúvať môže údaje len na tie účely, na ktoré mu bol súhl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.