30.10.2013, 00:03

Péenky sa menia. Získate ich ľahšie

Od nového roka sa menia podmienky na získanie nemocenského. Ťažiť by z toho mali živnostníci a zamestnanci.

„Päť rokov som nebol u lekára. Keď som sa k nemu už vybral, zostal som práceneschopný,“ hovorí živnostník Peter Králik z Bratislavy. No a keďže patrí k väčšine živnostníkov na Slovensku, aj on si platí len minimálne odvody. Doteraz tak štátu mesačne platil na odvodoch niečo viac ako 130 eur a za 30 dní péenky dostal nemocenské vo výške 204,36 eura. Úplne inak by však jeho péenka vyzerala, ak by bol zamestnanec alebo by si platil dobrovoľné nemocenské poistenie. Aj práve preto vláda od nového roka zmäkčuje pre živnostníkov pravidlá pri vyplácaní péeniek.

Zmena. Z desať rokov na päť
Na to, aby dnes Peter Králik ako živnostník, vôbec nejaké nemocenské uvidel, musí dlhodobo platiť presné výšky poistného. „Pokiaľ si chce uplatniť nárok na péenku, musí mať za posledných 10 rokov alebo od vzni

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.