29.10.2014, 00:00

Úspory z druhého piliera môžete odkázať komukoľvek. Aj mimo rodiny

Sporíte si na starobný dôchodok v II. pilieri? To, kto dostane vaše úspory, určujete vopred v zmluve vy. Inak sa peniaze stávajú súčasťou dedenia.

Ján Ďurech, hovorca poisťovne Aegon Slovensko

Súkromné vlastníctvo peňazí na osobnom dôchodkovom účte je jednou z hlavných výhod sporenia v druhom pilieri. Sporiteľom sa tak časť dôchodkových odvodov, ktoré v minulosti plynuli do Sociálnej poisťovne, ukladá na osobnom dôchodkovom účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Peniaze nasporené na osobnom dôchodkovom účte sú súkromným majetkom a dedia sa.

Sporiteľ má možnosť priamo vo svojej zmluve o starobnom dôchodkovom sporení určiť osobu či osoby, ktoré sa stanú dedičmi jeho úspor v rámci starobného dôchodkového sporenia. Oprávnené osoby, ich mená, počet a pomer dedených úspor možno počas života sporiteľa kedykoľvek meniť. Ak sporiteľ umrie a neuvedie žiadne oprávnené osoby, dôchodkový účet zomretého sa stáva predmetom dedičstva.

Slovenská vláda zaviedla sedemročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého pozostalí zdedia po zosnulom poberateľovi dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich rokov od kúpy dôchodku. Ak by poberateľ doživotného dôchodku zomr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.