26.11.2014, 00:00

Lacná firma nie je ideálne riešenie

Obmedzený počet spoločníkov či nutnosť rezervného fondu – firma s nízkym imaním môže byť riziko.

Živnosť alebo eseročka? Už len necelý mesiac máte na to, aby ste sa rozhodli, čo sa vám od nového roka oplatí viac. Či to bude živnosť alebo firma, je však veľmi ťažké zodpovedať. Ak máte živnosť, trápia vás neustále sa zvyšujúce odvody či obmedzenia pre daňové výdavky. Na druhej strane, mať eseročku tiež nie je jednoduché – zavedenie daňových licencií alebo zábezpek pre daň z pridanej hodnoty môže výrazne nabúrať systém podnikania. Čitateľka portálu HNporadna.sk Klaudia Kochová hovorí, že je živnostníčka už nejaký ten čas a každý mesiac si fakturuje približne 290 eur. Do zdravotnej poisťovne odvádza minimálne povinné odvody vo výške približne 56 eur. „Nebolo by lepšie prejsť na eseročku?“ pýta sa. Nie je si totiž istá, či by jej ročný zisk postačoval pre fungovanie firmy s ručením obmedzeným.

Prídu aj nové eseročky. Za euro

„Podľa uvedených čísel si nemyslím, že by bolo výhodné v prípade čitateľky prejsť na formu s. r. o.,“ hovorí Jaroslav Čač

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.