16.11.2015, 00:00

HN Poradňa: Odchodné patrí penzistovi len raz za život

Žijete v zahraničí, ale chcete poberať penziu z cudzej krajiny? Ako je výhodé pre penzistu pracovať cez eseročku. Na tieto i ďalšie otázky odpovedali experti z HN Poradne.

Otázka: Som predčasný dôchodca do apríla 2017. Môžem založiť eseročku a poberať len dividendy?

Radí Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie

Majetok nezakladá povinné sociálne poistenie, takže ako majiteľ s. r. o. nie ste z titulu vlastníctva poistený. Podľa definície v paragrafe 4 zákona o sociálnom poistení sa za zárobkovú činnosť považuje činnosť zamestnanca alebo činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem z činností uvedených v paragrafe 6 ods. 1 a 2 zákona dani z príjmov. Tam žiaden zdaňovaný príjem nenájdete, pretože zdaňovanie dividend na Slovensku nie je zavedené. Skrátka, vy sa pokojne môžete vybrať cestou založenia s. r. o., vyplácať si aj zálohy na dividendy a nič neporušíte, a zároveň vám nezanikne nárok na predčasný starobný dôchodok.

Otázka: Žijem vo Veľkej Británii, ale uvažujem vrátiť sa kvôli zdravotným problémom na Slovensko. Ako to

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články