04.02.2016, 00:00

20 otázok a odpovedí. Vy sa pýtate na dane, experti vám odpovedajú

Sporné daňové výdavky. Zdanenie viacerých príjmov. Daňové priznanie dôchodcu či zdanenie práce v zahraničí. Na tieto, ale aj na ďalšie otázky v súvislosti s daňovými povinnosťami vám odpovedia experti HN.

Odpovedá

Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR

Dodatočné a opravné daňové priznanie

Chcem sa spýtať, aký bude rozdiel v sankciách pri opravnom a pri dodatočnom daňovom priznaní? Ak napríklad odovzdám 15. marca svoje priznanie, pričom moja daňová povinnosť je, povedzme,500 eur, aké budú dôsledky v nasledujúcich situáciách? a) Ak o týždeň zistím, že som mala mať vyššiu daň, teda 550 eur, a podám si opravné daňové priznanie.

b) Ak o týždeň zistím, že som mala mať, naopak, nižšiu daň, napríklad 450 eur, a v tejto situácii podám opravné daňové priznanie.

V prvom spomínanom prípade daňovník podáva opravné daňové priznanie, ktoré možno podať do 31. marca 2016. Ak bude opravné daňové priznanie podané do 31. marca 2016 a zároveň bude do 31. marca 2016 doplatený rozdiel dane, nebude vyrubená žiadna sankcia. V druhom prípade daňovník podáva taktiež opravné daňové priznanie (lebo je to do 31. marca 2016) a uhradí nižšiu sumu. Ak už uhradil vyššiu daň vypočítanú v riadnom daňovom priznaní, podaním opravného daňového priznania mu vznikne preplatok na dani. Tento preplatok vráti správca dane daňovníkovi na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania, a to v lehote do 10. mája 2016.

Zle vypočítaná suma

Aká sankcia hrozí, ak zistím po termíne na podanie priznania, po 31. marci 2016, že moja daň mala byť vyššia, povedzme, o 50 eur a podám si dodatočné priznanie? A čo ak zistím až po 31.3., že moja daň mala byť, naopak, nižšia, teda vo výške 450 eur, a podám si dodatočné priznanie?

Po lehote na podanie daňového priznania (po 31. marci) sa podáva dodatočné daňové priznanie. Ak je v ňom daňová povinnosť vyššia, daňovník uhradí rozdiel dane a správca dane mu vyrubí pokutu za počet dní omeškania platby z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní. Ak je daňová povinnosť v dodatočnom daňovom priznaní, naopak, nižšia, daňovníkovi vznikne daňový preplatok, ktorý mu správca dane vráti na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku. Žiadosť o vrátenie daňového preplatku je súčasťou daňového priznania. Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako päť eur, a to v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie.

Počet odovzdaných priznaní

Koľko daňových priznaní k dani z príjmu odovzdali vlani fyzické a koľko právnické osoby v riadnom marcovom termíne?

Počet podaných a spracovaných daňových priznaní za rok 2014 bol 974483 v prípade fyzických a 241509 v prípade právnických osôb. Rok predtým bolo tých prvých 935001 a druhých 223351. Pokiaľ ide o elektronicky podané priznania, tých bolo vlani v prípade fyzických osôb 92395 a v prípade právnických 155966.

Hrozba daňovej kontroly

Som fyzická osoba – nepodnikateľ. Mám príjmy ako zamestnanec, ďalej príjem z prenájmu bytu a garáže a taktiež z honorárov za články. Chcem si podať daňové priznanie sám. Keďže nie som zbehlý v jeho podávaní a nechcem, aby mi ho robil zamestnávateľ, mohlo by sa, aspoň teoreticky, stať, že niekde urobím chybu. Nakoľko je reálne, že aj

takýmto daňovníkom pošlete daňovú kontrolu?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.