22.07.2014, 19:26

Drahá kozmetika z lekárne nie je istota (doplnené o reakciu Daylong a dTest)

Otestovali sme pre vás opaľovacie prípravky vhodné pre deti. Viac prezrádza Daniel Pavlis, vedúci redakcie časopisu dTest.

Doplnené 24.7.2014 o stanovisko zástupcu výrobcu krémov Daylong a reakciu magazínu dTest.

Spoločnosť Galderma-Spirig Česká a Slovenská republika, ktorá na Slovensku zastrešuje značku Daylong, nesúhlasí s výsledkami testu opaľovacích prípravkov, ktorý realizoval časopis dTest. Tu jej kompletné stanovisko.

Proti testu opaľovacích prípravkov namieta aj český Státní zdravotní ústav, jeho vyjadrenie je na tomto linku.

V nadväznosti na to vydala redakcia magazínu dTest reakciu, ktorej znenie nájdete tu.

Hospodárske noviny a portál HNonline.sk preberajú kompletné výsledky testov od redakcie magazínu dTest na základe vzájomnej dohody a nepodieľajú sa na metodike či hodnotení testovania.  (red)

Nasleduje pôvodné znenie článku.

 

Viac než tretina zo 16 testovaných prípravkov, ktoré majú pred slnkom ochrániť detskú pokožku, nebola dostatočne odolná proti vode. 

Najviac alergénov má prírodná kozmetika

Pozreli sme sa na zloženie výrobkov a hľadali sme látky, ktoré sú známymi a častými alergénmi. Najviac z 26 vybraných alergénov, celých deväť, obsahoval prípravok z radu prírodnej kozmetiky Lavera. Látky prírodného pôvodu, napríklad eugenol – kyselina klinčeková či kumarín, sú známymi alergénmi. 

Alergény aj v iných prípravkoch

Podobným prípadom je prírodná kozmetika Alverde drogérie dm s tromi známymi alergénmi v detskom balzame na opaľovanie. Medzi ďalšie z potenciálne rizikových látok patria zlúčeniny podozrivé na narušenie hormonálneho systému, takzvané endokrinné  disruptory. Množstvo týchto látok, pri ktorých je  riziko narušenia hormonálneho systému dostatočne preukázané, patria medzi konzervanty alebo slnečné filtre – látky bohato obsiahnuté v opaľovacích prípravkoch. Tie sa navyše používajú v relatívne veľkom množstve a opakovane. 

Hodnotenie dostatočné. Kvôli nežiaducim látkam

Medzi preukázateľné endokrinné disruptory (chemické látky narúšajúce endokrinný systém tela) patria napríklad parabény s dlhým reťazcom (propyl- alebo butylparabén).

Jedinou v tomto smere nežiaducou látkou nájdenou v testovaných prípravkoch bol slnečný filter etylhexyl metoxycinamát (OMC), ktorého prítomnosť uvádzali na obale hneď tri výrobky – Detský sprej na opaľovanie Nivea, mlieko Sun for Kids Lancaster a Daylong Kids SPF 50. Výrobky s obsahom týchto látok nemohli získať lepšie celkové hodnotenie než dostatočne, Daylong dostal hodnotenie nedostatočné. 

Odolnosť proti vode 

Odolnosť voči vode znamená, ako vás opaľovací prípravok bude chrániť aj pri kúpaní. Rozlišujeme dve úrovne odolnosti – prípravok môže byť odolný či vysoko odolný proti vode. Tieto prípravky musia po 20 minútach vo vode vykazovať aspoň polovičný ochranný faktor v porovnaní s meraním pred kúpaním. Táto skúška sa simuluje dvakrát. Preto miera ochrany neklesá lineárne, teda priamočiaro, ale exponenciálne.

Mazať a mazať sa oplatí

Ak ste presvedčení, že po krátkom kúpaní dieťa nemusíte znovu namazať, je to omyl. Vichy, Garnier, Bübchen, Avene, Dermacol a Daylong patria medzi tie firmy, ktoré tvrdenia o svojej vysokej odolnosti proti vode (v prípade Daylongu dokonca extrémne) neplnia. S výnimkou Avene z Lidla ich tak možno odporučiť pre ochranu pred slnečnými lúčmi „nasucho“, čiže nie na kúpanie či pri zvýšenom potení. Pre  všetky prípravky potom bez výnimky (a pre deti zvlášť) platí: po každom kúpaní znovu namazať.

 

Najlepšie hodnotené:

Ladival Mlieko na ochranu proti slnku pre deti 50+, dobre (67 %)
Lidl/Cien Sun Opaľovací sprej For Kids 50, dobre (67 %)
Rossmann/Sunozon Opaľovacie mlieko pre deti OF 50, dobre (66 %)
dm/Sundance Kids Sonnenspray 50, dobre (65 %)
Eucerin Detské mlieko na opaľovanie SPF 50+, dobre (64 %)
La Roche Posay Anthelios Sametové mlieko pre deti 50+, dobre (64 %) 

 


Viac si prečítajte dnes v Hospodárskych novinách:

Deti sú na slnko citlivejšie

Potomkov do troch rokov chráňte pred slnkom najviac